A karácsonyfa-állítás szokása Németországból érkezett hozzánk, szaloncukorral való feldíszítése azonban nálunk alakult ki.
Magyarországon az első karácsonyfákat a tehetős családok engedhették meg maguknak, amit eleinte mézeskaláccsal, aszalt gyümölcsökkel, papírból készített díszekkel ékesítettek. Később, a szalonban addig tálkából kínált cukorkát díszként a karácsonyfára helyezték fel.
Kezdetben a szaloncukrot kézzel készítették, majd a hamburgi cukrászmester, Stühmer Frigyes Magyarország első gőzüzemű csokoládégyárában (1868-ban alapította Pesten, az Ősz utcában, ma Szentkirályi utca) kezdte el gyártani a szaloncukrot a Gerbeaud cukrászda számára.
A formákat átszitált rizslisztbe mártották, ezután öntötték a folyékony, főzött cukormasszát a mélyedésbe. A cukor megdermedése és megszáradása után csomagolták a szaloncukrot a fényes sztaniolpapírba. A szaloncukor csomagolásánál a cukorka papírjának berojtozása kézzel történt, amit a cukrászinasok végeztek. Ezt váltotta fel a képen látható rojtozógép, azaz "ricselő gép", ami a budapesti Vendéglátó-ipari Múzeumban megtekinthető, a 30 különböző színű, régi szaloncukor-csomagoló sztaniolpapírral együtt.
A fogyasztók a szaloncukrot a cukrászdából készletről vásárolták, akár meg is rendelhették. A megrendelő meghatározhatta, hogy milyen ízű szaloncukrot kér, és azt milyen színű szaloncukorpapírba csomagolják részére. Később a híres budapesti cukrászdáknak is volt egy-egy titkos szaloncukor receptje. Sokan készítettek otthon, házilag szaloncukrot, akik nem engedhették meg maguknak a drága édességet.
Kugler Géza 1891-ben megjelent szakácskönyvében már 17 féle szaloncukor receptet ír le. Volt szalon-ananász czukorka, szalon-pisztácz-czukorka, szalon-marasquin-czukorka - akár ebben a sorrendben meg is kóstolnám.
Az első és a második világháború miatt bekövetkezett elszegényedés idején a gyári szaloncukor-termelés jelentősen lecsökkent. A szaloncukor tömegtermelése az ötvenes években indult újra, immár elvesztve sokféleségét. Sokan emlékszünk még a csoki bevonat nélküli rózsaszín, sárga, barna konzum szaloncukorra, ami gyerekkorom nagy kedvence volt. Bátyámmal kivettünk pár szem szaloncukrot, a papírját óvatosan visszaigazítottuk a karácsonyfán.
A zselés szaloncukor a hetvenes években terjedt el, és mai napig megtalálható a boltok polcain.
Mára 20 csokoládégyár több, mint 150 féle szaloncukrot kínál a fogyasztóknak. Kaphatunk a zselésen kívül joghurtos, trüffelkrémes, epres, ír krémlikőrös, tojáslikőrös, mogyorókrémes, kókuszos, mézeskalácsos, mákos, vagy akár narancsos-fahéjast is... Van közte olcsóbb és drágább, különleges szaloncukor, és egyre népszerűbbek a kézműves szaloncukrok is. Hogy mi kerül a karácsonyfára, azt mindenkinek a pénztárcája és ízlése határozza meg.
Tavaly elmentem a Stühmer édességboltba (Budapest,Teréz körút) és vettem tíz féle szaloncukrot, mindegyikből 3-3 darabot. Aznap szaloncukor kóstolót tartottunk a családban, mindenki választott egy kedvencet. A mákos mindenkinek ízlett. Egyik nap nagylányom a Daubner cukrászdából meglepett mogyorókrémes és marcipános szaloncukorral. Na jó, az ára miatt csak 2-2 darabbal. :-) Nekem a Daubner cukrászda fehér csokival bevont, marcipános szaloncukorja áll az első helyen.
Nálunk a szaloncukor december első felében bekerül a karácsonyi kosárkába, ahonnan mindenki csemegézhez, de még így is előfordul, hogy a gyerekek a karácsonyfáról eszegetik, - mert hát onnan sokkal finomabb. :-)
Idén megpróbálkozom a házi szaloncukor készítésével, ezt választottam:
Diós-narancsos szaloncukor
Hozzávalók 13 darabra:
A töltelékhez:
- 50 g darált dió
- 25 g kókuszreszelék
- 125 g mazsola
- 1 db reszelt narancshéj
- 1 evőkanál narancslé
- 1 csapott őrölt teáskanál kardamom
A bevonathoz:
- 60%-os csokoládé
Elkészítés:
A mazsolákat válogassuk át, szedjük ki belőle a szárakat, majd öntsünk rá forró vizet és így tegyük félre. Egy nagyobb tálba mérjük bele a kókuszreszeléket, a darált diót, kardamomot. (kardamom helyett fahéjat is használhatunk) Reszeljük bele egy narancs héját, és adjuk hozzá a narancslevet is. A mazsolát szűrjük le és botmixerrel pürésítsük, majd ezt is adjuk a többi hozzávalóhoz. Alaposan keverjük össze, a tenyerünkben formázzunk belőle egyforma méretű szaloncukor alakokat.
Tegyük őket egy szilikonos sütőpapírral fedett tálcára és helyezzük hűvös helyre - de ne hűtőbe! - egy napra szikkadni.
Másnap olvasszuk meg a csokoládét vízgőz fölött. Ha túl sűrű, kevés olvasztott kókuszzsírral higíthatjuk. Mártsuk bele őket a megolvasztott csokoládéba és a papírra visszatéve hagyjuk megkötni a csokoládét rajtuk.
Nektek melyik a kedvenc szaloncukrotok, van-e kedvenc márkátok és üzletetek? Készítettetek már házi szaloncukrot?
Írjátok meg, hogy ajánlhassunk egymásnak finom szaloncukrokat, jó akciókat, vagy éppen kipróbált, családi szaloncukor recepteket.
Képek: Retronom.hu, Stühmer, Wikipédia, Kifőztük
M.Andi - Monorimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges