Jelenlegi hely

Táborba megy a gyerek – Tippek a felkészüléshez

Kend be magad naptejjel! Ne igyál hideg üdítőt! Vigyázz magadra kicsim! - Sok-sok intelem, aggódás, pedig nem történik semmi különös, csak táborozni indul a gyerkőc. Mire készüljünk fel együtt a tábor előtt, hogy tényleg szép élmény legyen?

Hogyan válasszunk tábort?

Bőséges a kínálat napközis és ott alvós táborokból, válogassunk, böngésszük ITT, nézzünk körül az iskola faliújságján, a művelődési házban, a helyi/kerületi újságban. A döntésünknél elsősorban gyerekünk szempontjait vegyük figyelembe. Nehéz választani, előnyös, ha van személyes információnk, tapasztalatunk.

Érdemes érdeklődni a tábor szervezőitől megkérdezni volt táborozókat is, hogy osszák meg velünk élményeiket, benyomásaikat. Fontos szempont még, hogy hány éve rendezik meg, vannak-e visszatérő táborozók, milyen szervezet áll mögötte.

Kezdőknek és haladóknak

Hogy milyen tábort választunk, sok szempont befolyásolja. A gyerek életkora, „táborjártassága”, érdeklődési köre. Mérlegeljük önállóságát, megbízhatóságát, de mindenképpen az a meghatározó, hogy ő maga szeretne-e egyátalán elmenni. Táborozni nem kötelesség, hanem élmény, lehetőség.

Néhány pont, amit érdemes sorra vennünk

  • Ha kisebb a gyerek, igyekezzünk úgy tábort választani, hogy az minél inkább megfeleljen az érdeklődési körének, habitusának. Semmi értelme egy könyvmolyt túlélő táborba küldeni vagy egy mozgékony gyerkőcöt rávenni, hogy egész nap kézműveskedjen.
  • Ha ez lesz az első tábor és csemeténknek még szokatlan az önállóság vagy nagyon fiatal (6-10 éves), akkor kezdésnek inkább napközis táborral próbálkozzunk, illetve a különböző tematikus, készségeket fejlesztő foglalkozásokat válasszunk.
  • Ha nagyobb a gyerek (felsős, kiskamasz), akkor rábízhatjuk, hogy válogasson, ha tudja mit szeretne, esetleg már a barátaival is megbeszélte, hogy együtt lesznek valahol. Mi érdekli, kikkel szeretné tölteni a szünidejét? Jó ötlet a tavaly már bevált táborba újra elmenni, mert valószínűleg ismét jó lesz a hangulat. Keressünk barátot, osztálytársat, ismerőst, akivel együtt mehet.
  • Ha több táborba is megy nyáron, figyeljünk arra, hogy legyen átmenet: ne egyik táborból a másikba költözzön, lehetőleg három nyári tábornál többet ne szervezzünk. Az otthoni közös programok is kellenek, amelyekre évközben nem jut idő.

A táborozás előtt beszéljük meg!

Az utazás előtt mindenképp üljünk le átbeszélni, hogy mire szeretnénk, ha nagyon odafigyelne. Ilyenkor fontos, hogy támpontokat adjuk ahhoz, mit ne tegyen semmilyen körülmények között, illetve ha bajba kerül, hogyan viselkedjen. Saját tapasztalatainkból és ismereteinkből kiindulva gondoljuk át, mi adódhat az adott környezetben, de vigyázzunk, hogy ne aggódjuk túl a dolgokat, nehogy eleve félelemmel telve induljon neki gyermekünk az előtte álló kihívásnak.

Készítsük fel úgy, hogy jól boldoguljon majd egy hétig. Hová és hány napra mennek? Hányan lesznek? Kiket fog ismerni a közösségben? Mit fognak csinálni? Hogyan tartják majd vele a kapcsolatot? Együtt csomagoljuk be a ruháit, hogy tudja, mije van egyáltalán.

Csináljunk kedvet a táborhoz! Ha saját gyermekkori élményeinkről, az ottalvós táborozás magával ragadó hangulatáról, vagy épp a rá váró programokról beszélgetünk, ő is kedvet kaphat a kalandhoz.

Tisztázzuk a táborvezetőkkel!

  • Ha a gyerek allergiás, gyógyszert szed, vagy speciális étrendre van szüksége.
  • Ha valamit szükségesnek tartanánk, de nem látjuk a tábori felszerelések listáján, inkább kérdezzünk rá a szervezőknél, hogy kellhet-e.
  • Ha nem visz telefont, tudjuk meg, miként érhet el bennünket.
  • Bizonyosodjunk meg róla, hogy minél több helyen meglegyen a telefonszámunk (gyerek, foglalkozásvezető, táborszervező), esetleg még egy hozzátartozó száma.

Vigyázz magadra kicsim! – Mire jó a tábor?

Új barátságok szövődhetnek, olyan kézműves tevékenységekkel, játékokkal, sportágakkal ismerkedhet meg, amire a tanév során nincs idő. Lehetősége lesz új dolgokkal megismerkedni, inspirálódni, új hobbira, esetleg életre szóló érdeklődést megalapozni. Átéli majd, milyen az önállóság: anya, apa nélkül kell megoldani a dolgokat, eligazodni új közösségben, új kapcsolatokat kötni.

Az első ottalvós tábor a gyerek életében hatalmas esemény, de a szülők gyakran még náluk is jobban izgulnak. Az egymástól külön töltött idő esély mindenkinek: a gyerek próbálgathatja önállóságát, a szülők pedig felfrissíthetik, előtérbe helyezhetik párkapcsolatukat. Végre újra kettesben lehetünk párunkkal, szervezhetünk házon kívüli programokat, hosszabb esti sétát, baráti találkozót.

Mit vigyen? Mit ne vigyen?

Egy táborozónak meglepően kevés dologra van szüksége, a szervezők is leírják, hogy mit vigyen és mit ne vigyen magával a gyerek.

Napközis tábor: Ha az étkezése megoldott, akkor csak arra figyeljünk, hogy a programhoz illő, kényelmes ruhában menjen, legyen nála tiszta zsebkendő, esetleg az a néhány speciális kellék, amit a szervezők kérnek (pl. rajzeszközök, sapka)

Ott alvós: Kevés ruha is elég, fontos a rövidnadrág, póló, a fürdőruha, pizsama, törülköző, tréningruha, zárt cipő, tisztasági csomag. Kedvenc maci, kabala se maradjon otthon.

Nomád tábor: A fent felsoroltakon kívül kellhet még: hálózsák, váltócipő, naptej, szunyogriasztó, kényelmes hátizsák, sebtapasz, kis olló, kulacs.

Ami biztosan nem kell: elektromos kütyük, szúró- vagy vágószerszám, márkás ruhák, ékszer

Kapcsolattartás a táboridő alatt

A napközis tábor esetében nincs szükség a gyereknél lévő telefonra, bízzunk meg a táborvezetőben, hogy probléma esetén keresni fog bennünket. Nagyobb gyerekeknek érdemes megtanítani, hogy az élmények elsősorban a családra és a barátokra tartoznak, nem kell minden tevékenységet megosztani idegenekkel a közösségi oldalakon. Inkább éljék meg a pillanatot a valóságban, mint real time posztolják a fotókat.

Hazaérkezéskor hallgassuk meg lelkes élménybeszámolóját! 

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére