Jelenlegi hely

Szódabikarbóna - nem csak a süteménybe

Szódabikarbóna.
A régi időkben minden háztartásban a konyhaszekrényben lapult.
25 tipp, hogy mire használhatjátok!

Nagymamámnak ha fájt a gyomra, vízzel keverte össze és megitta – ez az első élményem róla.
Az évek alatt, ahogy felnőttem, egyre több felhasználási módját ismertem meg tőle.

Családanyaként tudatosan kerestem és keresem azokat a módokat, lehetőségeket, amivel a vegyszereket visszaszoríthatjuk a lakásunkból, otthonunkból.

Korábbi cikkeimben az ecet és a citrom felhasználási lehetőségeit foglaltam össze, lássuk hát, a szódabikarbóna a főzésen kívül mire használható még!

TAKARÍTÁSHOZ
1. Mosogató szer
Anyósomtól tanultam: a mosogatószer remekül helyettesíthető szódabikarbónával. A melegvízben egyszerűen 1 teáskanálnyit oldjunk fel. Ha a poharak elvesztették a fényüket, érdemes szódabikarbónás vízben átmosni őket – ragyogni fognak! Tipp: ha a mosógatószerre allergiás vagy, ekcémás lesz tőle a bőröd, érdemes kipróbálnod!

2. Vasaló talpának tisztítása
Ráégett a ruha a vasaló aljára… Kinek ne lenne ismerős? 
Szódabikarbóna pasztával (a port egy kis vízzel keverjük össze, hogy masszát kapjunk) kenjük be alaposan (akár többször is) a talpát, így el tudjuk távolítani a szennyeződést.

3. Szőnyegek száraz tisztítása
Szórjuk be konyhai szűrő segítségével a szőnyeg teljes felületét, papuccsal tapossuk be a szőnyeg szálai közé – és várjunk 12 órát. Porszívózzuk ki a szőnyeget – friss illatú és élénk színű lesz. Különösen jó, ha kutya van a lakásban vagy dohányzunk.

4. Lefolyók tisztítása, duguláselhárítás
Időnként érdemes átmosni a szennyeződésektől a lefolyókat. Én erre havonta sort kerítek: 1 fél pohár szódabikarbónát öntök a lefolyóba és 20%-os ecetet öntök rá. Kb. 10-15 percet hagyom hatni, kb 2 dl forró vizet öntök rá. Ha makacs a dugulás, nagyobb mennyiségű port szórjok bel. Fontos, hogy a lefolyó fölé ilyenkor ne hajoljunk, mert gázok szbadulhatnak fel a csőben, ami rosszullétet okozhat.

5. Felmosáshoz
A langyos felmosóvízhez öntsünk kb. fél csészényi szódabikarbónát - a zsíros felülettel is elbánik, a padló szép fényes lesz.

6. Általános takarítás
A fürdőszobai csempék, fürdőkád, csapok, a konyhapult, mosogató medence tisztításánál vizes szivacsra tegyünk szódabikarbónát és dörzsöljünk át vele mindent. Bő vízzel mossuk le, töröljük át.
Extra tipp: a csempét szódabikarbónás oldattal is tisztíthatjuk. Ehhez 0,5 liter vízhez keverj 2 teáskanál port, öntsd szórófejes flakonba és spricceld a csempére. Hagyd rövid ideig hatni, majd töröld át.

7. Mikróhullámú és sütők tisztítása
Első lépésként kb. 1 dl ecetet 3 percig melegítek a mikróban, majd még pár percig hagyom hatni. Mosogatószivacsra szódabikrabónaát szórok és áttörlöm vele a belső felületet. Az ecetgőz fellazítja a szennyeződéseket, a szódabikarbóna pedig feloldja a zsíros lerakódásokat.

8. Leégett lábos tisztítása
Ki ne bosszankodna, ha az ebéd leég a lábosban? Az ebéddel együtt a lábost is ki lehet dobni... Ne tedd! 
Tégy kb. 3-4 evőkanál szódát a lábos aljába, önts hozzá kb 1,5 dl vizet és forrald fel! A leégett ételt könnyen eltávolíthatjuk a lábos aljáról.

9. Ruhák, ágynemű, függöny fehérítése
Szintén anyósomtól lopott ötlet: a mosóporhoz mosáskor 1 teáskanál szódabikarbónát téve a ruhák gyönyörű hófehérek lesznek. És tényleg nincs szükség méregdrága, reklámozott fehérítőkre!


10. Konyharuhák mosása
Ki ne találkozott volna azzal, hogy a konyharuhák csúnya foltosak, szürkék lesznek, amin a legmagasabb hőmérsékleten való mosás sem segít. Megoldás: a konyharuhákat a legnagyobb fazékba teszem, 2 evőkanálnyi szódabikarbónát teszek bele és legalább 40 percig főzöm őket. Ne lepődj meg: a víz majdnem fekete lesz… zsír, kávéfolt, minden eltűnik! A szódabikarbónás kifőzés után még egyszer mags hűfokon kimosom a konyharuhákat.

11. Olajos foltok a garázsban, járdán, térkőn
A foltra szórjunk szódabikarbónát, öntsünk rá kevés vizet vagy ecetet és hagyjuk hatni. 15-20 perc után slaggal mossuk le.

12. Savas sérülések
Kifolyt az akkumulátorból, az elemből a sav? Szódabikarbónás pasztával eltűntethetjük – de óvatosan!

13. Autómosás
Környezetkímélő megoldás: 5 liter vízbe tegyünk 1 pohárnyi szódabikarbónát – az eredmény: csillogó karosszéria – sőt, az szélvédőre és a lámpára ragadó rovarok is könnyebben eltávolíthatók!


14. Dohos könyvek szagtalanítása
Padláson/pincében/garázsban hosszabb ideig dobozban tárolt könyvek bedohosodhatnak. Tegyük őket vászonzsákba, szórjunk mellé 1-2 evőkanál szódabikarbónát és kb. 5-6 nap múlva vegyük ki, rázzuk ki őket.

15. Dohos ruhák szagtalanítása
Ha hosszabb ideig nincs lehetőség a ruhák kiszellőztetésére, vagy zsákokban állt, nincs mit tenni: ki kell mosni őket. Mosás előtt legalább 1 órán keresztül áztassuk szódabikarbónás vízben (10 liter vízhez 1 pohárnyi szódabikarbóna) a ruhákat, majd mosás után lehetőleg szabadban szárítsuk meg. 

16. Hűtő szagtalanító
Gyakran előfordul, hogy a rendszeres takarítás mellett is kellemetlen szígú lesz a hűtőnk - időnk azonban nincs arra, hogy leolvasszuk és szellőztessük.
Tegyünk egy kisebb műanyag edénybe kb 1 dl-nyi szódabikarbónát és helyezzük a hűtőszekrény hátulsó részébe.

17. Cipő szagtalanító
Néha rosszul választunk cipőt - hiába kényelmes, belül rettenetes szagú...
Kis szövetdarabba tegyünk 2 evőkanál szódabikarbónát, kössük össze a tetejét és tegyük a cipőbe - garantáltan illatmenets lesz!

18. Ezüst tárgyak tisztítása
Apa nagymamámnál nagyon élveztem, amikor a nyári szünetben előkerültek a család kincsei, azaz az ezüstök és elkezdődött a "varázslat".
Az ezüst tárgyakat (gyertaytartó, evőeszközök, ékszerek) dörzsöljük át szódabikarbónás szivaccsal, majd öblítsük le őket. A tárgyak gyönyörúen csillogóak lesznek.

EGÉSZSÉGÜGYI FELHASZNÁLÁS

19. Fürődjünk szódabikarbónában - avagy készts otthon pezsgőfürdőt! 
A szódabikarbónás meleg fürdő több bőrproblémára is orvosolható.
Viszkető bőr enyhítésére kiváló - különösen a rovarcsípéseknél ad enyhülést a bőrnek (darázscsípésre nem!) A fürdő remekül alkalmazható, ha leégünk a napon.

20. Bőrkeményedésre
Ha kezünkön, lábunkon, sarkunkon a bőr egy-egy ponton megkeményedik, készítsünk neki szódabikarbónás fürdőt és legalább 20 percen keresztül áztassuk benne. A fürdőt 3-4 napon keresztül érdemes megismételni.

21. Szőrtelenítés utáni enyhítés
A szőrtelenítés után gyakran ég a bőrünk. Egy kis port oldjunk fel vízben és ezzel kenjük be vattapamacs segítségével az égő bőrfelületet (vagy vegyünk szódabikarbónás fürdőt).

22. Test- és arcradír
Most megkérdezed: ez komoly? Igen! Tényleg! Szódabikarbónából is remek arc vagy testradírt készíthetsz!
Arcradír: 3 evőkanálnyi szódabikarbónát 1 evőkanálnyi langyos vízzel keverj össze - hogy hatásosabb legyen, tégy hozzá 1 evőkanaál mézet. Körkörös mozdulatokkal vidd fel az arcodra, hagyd az arcodon pár percig hatni, mint egy maszkot, majd langyos vízzel öblítsd le az arcodról. 

Testradír: Készíts masszát 1 rész szódabikarbónából, 1 rész vízből és 1 rész zabliszt összekeverésével. Körkörös mozdulatokkal vidd fel a testedre majd langyos vízzel öblítsd le alaposan.
 

23. Fogfehérítés
Már nagyanyáink idejében is fontos volt, hogy a mosoly ragyogó legyen. A fog fehérítésre is használhatjuk a szódabikarbónát.
A benedvesített fogkefédet egyszerűen mártsd bele a porba, majd 1 percig intenzíven dörzsöld a fogaidat. Öblítés után a szokásos módon moss fogat.

23. Gyomorégés
Gyerekkoromban azt hittem, hogy nagyon finom és egyszer megkóstoltam :-( 
Gyomorégésre az egyik legrégebbi praktika: langyos vízben oldjunk fel egy teáskanál port - és igyuk meg.

24. Szájvíz
A szódabikarbónás oldatnak több funkciója is van a szájban:
- rossz lehelet estén
- antibakteriális hatása van
- fogyíny gyulladásra és belső szájseb esetén öblögessünk vele 3-4 alkalommal

25. Torokgyulladás
A szódabikarbónás oldat elpusztítja a baktériumokat, ezért todokgyulladás esetén is érdemes napi 2-3 alkalommal öblögetni vele. Ha gyerek öblöget, figyelmeztessük, nehogy lenyelve az oldatot (vagy ha lenyeli, számítsn rá, hogy keserű).

       Nos, a legközelebbi bevásárláskor hozol haza szódabikarbónát? 

Szombathelyimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére