Jelenlegi hely

Mi az a neurofeedback tréning és mire jó?

A figyelem, az észlelés, az emlékezet és a gondolkodás, mint kognitív képességeink kihatnak mindenre, amit csinálunk. Legyen az iskolai, munkahelyi vagy sportban való teljesítményünk.  Mint minden más képesség, ez is formálható, fejleszthető.

 

Az EEG biofeedback, más néven neurofeedback  az agyi aktivitás visszacsatolása, melyet EEG készülékkel mérünk. Ez egy tanulási folyamat. A célunk, hogy az agyhullámok mintázata megközelítse azt az optimális állapotot, ahol az agyműködés a leghatékonyabb. Általa egy kedvező önszabályozási folyamat érhető el, ami lehetővé teszi a kognitív funkciók fejlesztését is.

A fejre helyezett érzékelők detektálják, érzékelik az agyi aktivitást (agyhullámokat). Ezeket egy számítógép képernyőjén tesszük láthatóvá egy játék formájában:

a  rövid animáció a saját agyhullámok működtetése révén kezd el mozogni. Az agyhullámok tudatos befolyásolásával, átalakításával az optimális működést állítjuk be, melynek során hatékonyabbá válik az idegrendszer tanulási folyamata.

Óvodás kortól, (amikor a gyerekek már képesek egy rövid 20 perces videót végignézni) valamint serdülők és felnőttek esetében is eredményesen használható.  Mivel ez egy tanulási folyamat, a változáshoz több alkalom szükséges, hatása viszont tartós.

Milyen esetben használható a neurofeedback tréning?

  • ADHD/ ADD hiperaktivitás és figyelemzavar csökkentése: a módszer eredményesen alkalmazható figyelemzavar mellett az impulzivitás és hiperaktivitás esetén is
  • Viselkedészavarok, beilleszkedési zavarok korrigálása pl düh előfordulásának csökkentése
  • Tanulási nehézség                                                     
  • Stresszkezelési nehézség, alvászavar relaxáció fokozása révén
  • Tanulási/munkahelyi/sportteljesítmény fokozása,tehetséggondozás területen:
  • Vizsgadrukk-, stresszkezelés, stressztűrés
  • Figyelem és koncentráció fokozás
  • Memória fejlesztése
  • Késleltetett kifáradás, pihenés, relaxáció elmélyítése révén
  • Idősek esetében kognitív funkciók fenntartása

Megjegyezendő:

A neurofeedback módszer önmagában nem csodaszer, nem gyógymód, a  fejlesztés egy formája, egy eszköze.

Neurofeedback trénerré az válhat, aki megfelelő alapvégzettséggel (orvos, pszichológus, gyógypedagógus)  rendelkezik, majd a képzés elvégzése után sikeres elméleti és gyakorlati vizsgát tesz, majd szupervízióban vesz részt.

A készüléknek orvostechnikai tanúsítvánnyal kell rendelkeznie.

Leposa Linda pszichológus, sportpszichológiai szakpszichológus-jelölt

BŐVEBB INFORMÁCIÓ ÉS JELENTKEZÉS ITT


Arns, M., Breteler, M., Strehl, U., & Coeben, A.M.L. (2009). Efficacy of Neurofeedback Treatment in ADHD: The Effects on Inattention, Impulsivity and Hyperactivity: A Meta-Analysis. in Clinical EEG and neuroscience: official journal of the EEG and Clinical Neuroscience Society (ENCS). DOI: 10.1177/155005940904000311.

Corydon, H.(2007). What Is Neurofeedback?, Journal of Neurotherapy: Investigations in Neuromodulation, Neurofeedback and Applied Neuroscience, 10:4, 25-36, DOI: 10.1300/J184v10n04_04.

Fernandez, T., Harare, W., Harmony, T., Diaz-Comas, L., Santiago, E., Sanchez, L., et al. (2003). EEG and behavioral changes following neurofeedback treatment in learning disabled children. Clinical Electro-encephalography, 34 (3), 145-150.

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére