Jelenlegi hely

Visszavonulását tervezi? Bemutatunk pár optimális megoldást!

Amikor cégvezetőként elhatározza, hogy visszavonul és átadja cége vezetését, akkor számos dilemmával találhatja magát szemben. Vajon valóban alkalmasak-e az utódai a cég irányítására? Mi a teendő, ha nincs olyan utódja, aki át tudná venni a stafétabotot? És mindezeket szem előtt tartva mégis hogyan érdemes megosztani a cég működését érintő döntési kompetenciákat a családtagok között?

További bonyodalmakat okozhat a generációváltás során, hogy a visszavonuló cégtulajdonosnak el kell döntenie, hogy hogyan és milyen arányban részesítse utódait, gyermekeit a társaság által megtermelt vagyonból. De mi az igazságos és hogyan képes hosszú távon a családi békét megteremteni?

Az elsődleges célunk leginkább egy olyan működési modell megtalálása kell, hogy legyen, amelyben minden családtag a képességeinek és céljainak megfelelően szerezhet jogosítványokat, miközben biztosítható a társaság sikeres működésének fenntarthatósága is.

Megoldást jelentő lehetőségek

1. Végrendelet

A végrendelet egy olyan egyoldalú nyilatkozat, amelyben a magánszemély vagyonáról vagy annak egy részéről halála esetén rendelkezik. A végrendelkező akár tételesen ki is jelölheti az egyes vagyontárgyai jövőbeli tulajdonosait.

A végrendelkezési szabadság nagy hátránya az ún. kötelesrészi igény. Eszerint a törvényes örökösöket abban az esetben is megilleti a törvényes öröklés alapján járó örökrész egyharmada, ha a végrendelet ennél kisebb örökrészt állapít meg számukra.

Hasonlóan a törvényes örökléshez, a végrendeletben alapján meghatározott vagyonmegosztás a hagyatéki eljárás során történik: a közjegyző a végrendelet, a jogszabályok és tudomására jutott tények alapján rendelkezik a hagyaték megosztásáról az örökösök között.

Függően a hagyaték nagyságától és az örökösök egymás közötti viszonyától is, az eljárás akár évekig is eltarthat. Az ebből kialakult patthelyzet, valamint a kötelesrészből eredő korlátok elkerülésére a legjobb megoldás a bizalmi vagyonkezelés.

2. Bizalmi vagyonkezelés (bvk)

A bvk alapításakor a vagyonrendelő ingyenesen átadja vagyonát vagy annak egy részét egy másik személy, azaz a vagyonkezelő részére. A köztük létrejött szerződés alapján a vagyonkezelő feladata, hogy

  • a vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi jogosítványokat gyakorolja,
  • a vagyont kezelje
  • a vagyont vagy annak hozamát, a kedvezményezett vagy kedvezményezettek részére kiadja.

A magyar jog sajátosságainak köszönhetően a vagyonrendelő és a vagyonkezelő személyének nem kell elválnia: a vagyonrendelő a vagyont „saját magának”, vagy akár egy általa létrehozott társaságnak is átadhatja. Így gyakorlatilag biztosíthatja, hogy továbbra is közvetlen kontrollt gyakoroljon a vagyonkezelés körébe átadott vagyontárgyak felett.

A bizalmi vagyonkezelés által biztosított előnyök:

  • megvédi a vagyont a vagyonrendelővel szemben támasztott esetleges igényekből eredő kockázatoktól;
  • mivel az átadott vagyontárgyak nem kerülnek a vagyonkezelő saját vagyonába sem, ezért az a vagyonkezelő kockázatainak sincsen kitéve;
  • a vagyonrendelő halála esetén elkerülhető a Ptk. merev öröklési jogi rendszere (pl. kötelesrész juttatása) és a hagyatékátadással kapcsolatos adminisztráció;
  • lehetővé teszi a vagyonrendelő tulajdonában levő vagyontárgyak (pl. társasági üzletrészek) piaci értékre való felértékelését;
  • a bvk – egyes feltételek fennállása esetén – adómentességet élvez.

3. Családi alkotmány, szerződéses megoldások

Különböző szerződéses megoldásokkal biztosíthatjuk, hogy a családtagok igazodjanak egy közösen kiépített vagyonkezelési feltételrendszerhez. Ezek a megoldások eltérő jogi kötőerővel rendelkeznek.

Családi alkotmány

A családi alkotmány egy olyan megállapodás, amely rendezi a család értékeit, a családi vagyonkezelés vezérelveit és a családi vagyonnal kapcsolatos hosszútávú ars politica-t. Célja a családi elvek, értékek és hosszútávú elképzelések összegzése.

Szindikátusi szerződés

A szindikátusi szerződés egy kényszerítő erővel bíró megállapodás, amelyet családi cégek vagy más vállalkozások tulajdonosai köthetnek egymás között. Ebben részletesen meghatározzák az együttműködésük kereteit, az általuk a társaságnak biztosított szolgáltatásokat, a tulajdonosok jogait a társaságok egyes szerveibe. Továbbá annak a feltételeit is magában foglalja, hogy a tulajdonosok hogyan jogosultak saját részesedésükkel rendelkezni, illetve értékesíteni azt.

Házassági vagyonjogi szerződés

Habár a polgári jog szabálya alapján a házasságkötés alatt megszerzett vagyon a házas feleket 50-50%-ban illeti meg, a vagyonjogi szerződéssel elkülöníthető a házastársak vagyona vagy a jogszabálytól eltérően megosztható a házasság időtartama alatt. A házastársak akár tételesen meg tudják határozni azt is, hogy mely vagyontárgyak képezik részét a közös vagyonuknak és melyek nem.

4. Vagyonkezelő alapítvány

Családi cégek és vagyoneszközök alapítványba rendelése a családi vagyon egybentartásának és kezelésének az egész világon gyakori és népszerű formája. A vagyonkezelő alapítvány által egy professzionális szervezet látja el a családi vagyon hosszútávú kezelését és valósít meg kifizetéseket a családtagok számára.

A vagyonkezelő alapítvány többek között lehetőséget nyújt a vagyon piaci értékre történő adómentes felértékelésére, valamint adómentes gyarapítására is. Emellett a vagyonrendelő a vagyon átadásával biztosítani tudja vagyonának védelmét a személyes kockázataival szemben. Másfelől viszont –  az alapító okirat esetleges módosításával és az alapítvány tisztségviselőinek személyének megváltoztatásával – továbbra is ellenőrzése alatt tudja tartani a vagyon működtetését. 

A vagyonkezelő alapítvány létrehozatala és kezelése több személyi és pénzügyi feltételhez kötött: a minimális induló tőkéje 600 millió forint, amelyet pénzben vagy egyéb vagyoni eszközben kell az alapítvány rendelkezésére bocsátani. Ezt követően a vagyont a vagyonkezelő alapítvány kuratóriuma vagy vagyonellenőre irányítja. Mindemellett az alapítvány köteles felügyelőbizottságot választani és állandó könyvvizsgálót is megbízni.

Érdekli a generációváltás, a bizalmi vagyonkezelés vagy a vagyonkezelő alapítvány? Mi segíthetünk!

Telefon: +36 1 889 2800

E-mail: info@vagyontervezes.hu

Web: vagyontervezes.hu

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkereszttől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére