Jelenlegi hely

Visszavonulását tervezi? Bemutatunk pár optimális megoldást!

Amikor cégvezetőként elhatározza, hogy visszavonul és átadja cége vezetését, akkor számos dilemmával találhatja magát szemben. Vajon valóban alkalmasak-e az utódai a cég irányítására? Mi a teendő, ha nincs olyan utódja, aki át tudná venni a stafétabotot? És mindezeket szem előtt tartva mégis hogyan érdemes megosztani a cég működését érintő döntési kompetenciákat a családtagok között?

További bonyodalmakat okozhat a generációváltás során, hogy a visszavonuló cégtulajdonosnak el kell döntenie, hogy hogyan és milyen arányban részesítse utódait, gyermekeit a társaság által megtermelt vagyonból. De mi az igazságos és hogyan képes hosszú távon a családi békét megteremteni?

Az elsődleges célunk leginkább egy olyan működési modell megtalálása kell, hogy legyen, amelyben minden családtag a képességeinek és céljainak megfelelően szerezhet jogosítványokat, miközben biztosítható a társaság sikeres működésének fenntarthatósága is.

Megoldást jelentő lehetőségek

1. Végrendelet

A végrendelet egy olyan egyoldalú nyilatkozat, amelyben a magánszemély vagyonáról vagy annak egy részéről halála esetén rendelkezik. A végrendelkező akár tételesen ki is jelölheti az egyes vagyontárgyai jövőbeli tulajdonosait.

A végrendelkezési szabadság nagy hátránya az ún. kötelesrészi igény. Eszerint a törvényes örökösöket abban az esetben is megilleti a törvényes öröklés alapján járó örökrész egyharmada, ha a végrendelet ennél kisebb örökrészt állapít meg számukra.

Hasonlóan a törvényes örökléshez, a végrendeletben alapján meghatározott vagyonmegosztás a hagyatéki eljárás során történik: a közjegyző a végrendelet, a jogszabályok és tudomására jutott tények alapján rendelkezik a hagyaték megosztásáról az örökösök között.

Függően a hagyaték nagyságától és az örökösök egymás közötti viszonyától is, az eljárás akár évekig is eltarthat. Az ebből kialakult patthelyzet, valamint a kötelesrészből eredő korlátok elkerülésére a legjobb megoldás a bizalmi vagyonkezelés.

2. Bizalmi vagyonkezelés (bvk)

A bvk alapításakor a vagyonrendelő ingyenesen átadja vagyonát vagy annak egy részét egy másik személy, azaz a vagyonkezelő részére. A köztük létrejött szerződés alapján a vagyonkezelő feladata, hogy

  • a vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi jogosítványokat gyakorolja,
  • a vagyont kezelje
  • a vagyont vagy annak hozamát, a kedvezményezett vagy kedvezményezettek részére kiadja.

A magyar jog sajátosságainak köszönhetően a vagyonrendelő és a vagyonkezelő személyének nem kell elválnia: a vagyonrendelő a vagyont „saját magának”, vagy akár egy általa létrehozott társaságnak is átadhatja. Így gyakorlatilag biztosíthatja, hogy továbbra is közvetlen kontrollt gyakoroljon a vagyonkezelés körébe átadott vagyontárgyak felett.

A bizalmi vagyonkezelés által biztosított előnyök:

  • megvédi a vagyont a vagyonrendelővel szemben támasztott esetleges igényekből eredő kockázatoktól;
  • mivel az átadott vagyontárgyak nem kerülnek a vagyonkezelő saját vagyonába sem, ezért az a vagyonkezelő kockázatainak sincsen kitéve;
  • a vagyonrendelő halála esetén elkerülhető a Ptk. merev öröklési jogi rendszere (pl. kötelesrész juttatása) és a hagyatékátadással kapcsolatos adminisztráció;
  • lehetővé teszi a vagyonrendelő tulajdonában levő vagyontárgyak (pl. társasági üzletrészek) piaci értékre való felértékelését;
  • a bvk – egyes feltételek fennállása esetén – adómentességet élvez.

3. Családi alkotmány, szerződéses megoldások

Különböző szerződéses megoldásokkal biztosíthatjuk, hogy a családtagok igazodjanak egy közösen kiépített vagyonkezelési feltételrendszerhez. Ezek a megoldások eltérő jogi kötőerővel rendelkeznek.

Családi alkotmány

A családi alkotmány egy olyan megállapodás, amely rendezi a család értékeit, a családi vagyonkezelés vezérelveit és a családi vagyonnal kapcsolatos hosszútávú ars politica-t. Célja a családi elvek, értékek és hosszútávú elképzelések összegzése.

Szindikátusi szerződés

A szindikátusi szerződés egy kényszerítő erővel bíró megállapodás, amelyet családi cégek vagy más vállalkozások tulajdonosai köthetnek egymás között. Ebben részletesen meghatározzák az együttműködésük kereteit, az általuk a társaságnak biztosított szolgáltatásokat, a tulajdonosok jogait a társaságok egyes szerveibe. Továbbá annak a feltételeit is magában foglalja, hogy a tulajdonosok hogyan jogosultak saját részesedésükkel rendelkezni, illetve értékesíteni azt.

Házassági vagyonjogi szerződés

Habár a polgári jog szabálya alapján a házasságkötés alatt megszerzett vagyon a házas feleket 50-50%-ban illeti meg, a vagyonjogi szerződéssel elkülöníthető a házastársak vagyona vagy a jogszabálytól eltérően megosztható a házasság időtartama alatt. A házastársak akár tételesen meg tudják határozni azt is, hogy mely vagyontárgyak képezik részét a közös vagyonuknak és melyek nem.

4. Vagyonkezelő alapítvány

Családi cégek és vagyoneszközök alapítványba rendelése a családi vagyon egybentartásának és kezelésének az egész világon gyakori és népszerű formája. A vagyonkezelő alapítvány által egy professzionális szervezet látja el a családi vagyon hosszútávú kezelését és valósít meg kifizetéseket a családtagok számára.

A vagyonkezelő alapítvány többek között lehetőséget nyújt a vagyon piaci értékre történő adómentes felértékelésére, valamint adómentes gyarapítására is. Emellett a vagyonrendelő a vagyon átadásával biztosítani tudja vagyonának védelmét a személyes kockázataival szemben. Másfelől viszont –  az alapító okirat esetleges módosításával és az alapítvány tisztségviselőinek személyének megváltoztatásával – továbbra is ellenőrzése alatt tudja tartani a vagyon működtetését. 

A vagyonkezelő alapítvány létrehozatala és kezelése több személyi és pénzügyi feltételhez kötött: a minimális induló tőkéje 600 millió forint, amelyet pénzben vagy egyéb vagyoni eszközben kell az alapítvány rendelkezésére bocsátani. Ezt követően a vagyont a vagyonkezelő alapítvány kuratóriuma vagy vagyonellenőre irányítja. Mindemellett az alapítvány köteles felügyelőbizottságot választani és állandó könyvvizsgálót is megbízni.

Érdekli a generációváltás, a bizalmi vagyonkezelés vagy a vagyonkezelő alapítvány? Mi segíthetünk!

Telefon: +36 1 889 2800

E-mail: info@vagyontervezes.hu

Web: vagyontervezes.hu

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére