Jelenlegi hely

Ünnepekre hangolva, megfelelés nélkül

Közelednek az ünnepek és ilyenkor érdemes kicsit leülni egy bögre forró tea mellé és átgondolni, hogy miért érezzük úgy, hogy karácsonykor (is) mindenkinek meg kell felelnünk? Mi lenne, ha idén megpróbálnánk lazítani ezeken és kiélvezni a családdal együtt töltött időt, idegeskedés nélkül?

Megfelelés karácsonykor (is)

Sajnos az élet számos területén küzdünk azzal, hogy állandóan meg akarunk felelni. Az ünnepek közeledtével hatványozottan jönnek elő ezek az érzések. Minden azt sugallja, hogy akkor vagyunk igazán jó anyák, jó feleségek, ha a lakás minden szeglete makulátlanul tiszta, mindenhol ízléses dekorációk lógnak. Az ünnepi asztalon minimum 5 féle sütemény, több fogásos menü legyen. Mindenkit meg kell hívni, meg kell látogatni, mindenkinek tökéletes ajándékot kell venni.

Felmerül a kérdés, hogy mindezt milyen áron és miért? Kiknek is akarunk megfelelni, bizonyítani? Magunknak? Párunknak? Gyerekeinknek? Vagy az anyósunknak?

Nem muszáj feláldozni magunkat

Mi lenne, ha idén megpróbálnád kicsit lazábbra venni az ünnepeket?

Írd össze, hogy mi mindent  csinálsz karácsonykor! Milyen "kötelezőnek" érzett feladataid vannak?
- Mit nem szeretnél ezek közül?
- Helyette mit teszel?
- Mire is vágysz valójában?

Fontos, hogy ne legyél érzéketlen mások iránt, hiszen mások segítése a boldogság és a jól-lét érzését adja. De tudatosan tedd, nem vélt vagy valós elvárásoknak megfelelően. Add önként és örömmel, hogy van lehetőséged másokat segíteni, támogatni. Hidd el, a jóérzés nem marad el!

Tanítsuk a gyermekeinket is arra hogy adni, segíteni jó!

Jó lehetőség erre a cipősdoboz akció. Már egészen kicsi korban be lehet vonni ebbe a gyerekeket. A több generáció együtt ünneplése ne a megfelelésre, hanem a család, a szeretet megélésére mutasson példát. Ötletesen találjunk olyan helyzetet, megoldást, amiben öröm az együttlét és nem gyomorgörcs.

Készülj családi vetítéssel, nézzetek együtt régi családi képeket, meséljenek a nagyszülők milyen volt, amikor ők gyerekek, fiatalok voltak. Játsszatok együtt mindannyian.

Fontos, hogy a nagyszülők is érezzék, fontosak számunkra

Kérjük meg a nagymamát, hogy a közös ünneplésre készítsék el a gyerekek kedvenc sütijét. Vigyázzanak az unokákra, amíg ti a pároddal kikapcsolódni mentek. Adjatok a nagyszülőknek unokás programot (bábszínház, mozi), hogy élvezhessék az együtt töltött időt.

Nem csak otthon, saját készítésű étellel lehet ünnepelni

Ha úgy érezzük túl nagy stressz a vendéglátás, a sütés-főzés, akkor szervezzük a találkozást semleges terepre. Vagy rendeljünk ételt, ha úgy könnyebb. Nálunk jól bevált, hogy a karácsonyi menü évek óta mindig ugyanaz, amit csak ilyenkor főzünk.

Nem kell újabb ötletek után kapkodni. A gyerekek meglepő módon ragaszkodnak a hagyományokhoz, a megszokott ételekhez, süteményekhez. Nem várják, hogy minden évben más és más legyen.

Együtt de legyünk külön is.

Nem igaz, hogy a nap minden percét együtt kell tölteni. Engedd meg magadnak, hogy egyik nap akkor kelj fel, amikor kedved tartja és ha az esik jól, egész nap pizsamában legyél és tarts egy lazulós napot. A gyerekeket is be lehet vonni, élvezni fogják, hogy sehova nem kell időre menni. Lehet pizsamában, tejszínhabos kakaót kortyolgatni és megnézni közösen egy mese filmet.

Nem kell mindent egyedül megoldani

Beszéljétek meg a gyerekekkel is, mit miért tesztek. Hogy mikor segítsetek tudatosan másoknak, önzetlenül, szeretetből és mikor foglalkoztok nagylelkűen magatokkal.

Tapasztalat, hogyha mindenben kiszolgálod a családot, nem lesznek hosszú távon hálásak. Kérj segítséget, vond be az őket is. Az ünnepre való közös készülődés legalább akkora ajándék tud lenni, mint a fa alatt található csomagok.

Mi lenne, ha idén megengednéd magadnak azt a luxust, hogy nem aggódsz azon, hogy minden tökéletes legyen?

Élvezd a pihenést, a családoddal töltött időt! Lehet, hogy nem most lesz a legszebb a süteményed, de a készítője boldog. És csak ez számít.

Süttő Márta
tanár, mentálhigiénés szakember, pszichodráma vezető

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére