Jelenlegi hely

Program a magyar népmesekincs megőrzésére

A magyar népmesekincs megőrzését és terjesztését célzó programot dolgozott ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) háttérintézményeivel együtt.

A projekt részleteit kedden ismertették a szakemberek a Hagyományok Házában.

Azt szeretnénk elérni, ha minél kedveltebb, ismertebb és elfogadottabb lenne a népmesék esti és napközbeni olvasása - hangsúlyozta Rétvári Bence parlamenti államtitkár kedden, a magyar népmese napja alkalmából rendezett sajtótájékoztatón Budapesten. Az államtitkár hozzátette: a népmese olyan kincs, amelyet az minisztériumnak és háttérintézményeinek közösen kell bemutatniuk és népszerűsíteniük. Kiemelte: a népmesekincs a magyar nemzeti összetartozás fontos jelképe.

Az államtitkár rámutatott arra, hogy a magyar népmese a közösségi identitás, az egyéni fejlődés és a családi összetartó erő szempontjából egyaránt fontos, ezért hirdetik meg a Minden este népmese programot, hogy minél többen meséljenek gyermeküknek.

Olvasóvá nevelés

Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója arról szólt, hogy intézményük már tíz éve foglalkozik népmesemondással és építi bele ezt programjaiba. Kiemelte: aktívan részt vettek a magyar népmesekincs terjesztésére irányuló cselekvési terv kidolgozásában, céljuk a területen tevékenykedők összefogása. Szeretnének a közmédiával is együttműködni, hogy a jó példák is képernyőre kerülhessenek, emellett társadalmi tanács létrehozását is tervezik. Terveik közé tartozik mesemondási kézikönyv és mobiltelefonos alkalmazás megvalósítása is.

Pompor Zoltán, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet főigazgató-helyettese elmondta: csoportot hoztak létre, amely azon kezdett el gondolkozni, hogy miként lehetne a köznevelésben és a felsőoktatásban erősíteni a népmese szerepét.

Rámutatott: hasznosnak találnák, ha erősödne az élőszavas mesemondás szerepe és ha a tankönyvekben a népmesék eredeti, csonkítatlan változatban jelennének meg. Hozzátette: a pedagógusképzésben nem szerepel élőszavas mesemondáshoz kapcsolódó kurzus, vannak azonban kutatóműhelyek a népmeséhez kapcsolódóan és a Hagyományok Házában is komoly kutatás folyik. Hozzáfűzte: a társadalmi tanácsba pedig olyan szereplőket szeretnének meghívni, akik jó tanácsokat tudnak adni az élőszavas mesemondástól a kutatáson át a drámapedagógiáig.

A népmese napját immár tizenegy éve szeptember 30-án, Benedek Elek születésének évfordulóján ünnepelik Magyarországon.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére