Jelenlegi hely

Új életek formálódnak - a várandósság, mint normatív krízis 1. rész

Egyesek könnyedén és harmonikusan élik meg várandósságukat, míg mások testi- és lelki gondokkal küszködve készülnek gyermekük fogadására. Hatalmas biológiai, lélektani átalakulás történik a gyermeket váró nő szervezetében, személyiségében.

A legfontosabb – élet születik

A születendő emberke sokszor fenekestől forgatja fel a világot-, hiszen mi a legnagyobb dolog a világon, ha nem az, hogy új élet fogan, nő és születik.  A várandósság alatt átélt élmények, meghatározzák az anyaság kezdetét, a későbbi gyermekvállalási kedvet, a párkapcsolat további alakulását. A várandósság hidat formál a múlt-jelen-jövő között, még azok a nők  is elkezdenek  gondolkodni önmagukon, gyermekkorukon, szüleiken, párjukon, a jövőn, akikre ez korábban kevésbé volt jellemző. 

ÉLETSZAKASZ váltás- normatív krízis

A női lét leglátványosabb életszakasz váltása: a várandósság, anyává válás.

Szokták mondani, hogy egy ember életében három kiemelten fontos esemény van: a megszületés, a megházasodás, és a meghalás. A konvencionális életszemlélet szerint a születésünk és halálunk időpontját nem mi döntjük el; más világfelfogás szerint nem véletlen, hogy mikor és hova, melyik családba születünk, és miként távozunk. A házasság a mi kultúrkörünkben saját döntés és elhatározás kérdése (napjainkban). Bár manapság nem feltétlenül jár együtt a gyermekáldás és a házasság, ezért ami életre szólóan és igazán más állapotot hoz létre az nem más, mint a gyermek születése, sőt már a megfoganása is. Onnantól, hogy szülők lettünk, utána ezt már soha többé nem lehet visszavonni. Éles határ ez az ember életében-(kiében is? legalább három: gyermek, anya, apa) - amin visszatérés nem lehetséges. Ha egyszer megfogant majd megszületett egy gyermek, ő onnantól fogva van és a szülei onnantól fogva egész életükben szülők lesznek, itt már nem lehet meggondolni magunkat.

Életünk során számos új helyzetben találjuk magunkat, ami változást von magával. A normál életfolyamatok változásaiból adódó kríziseket normatív krízisnek nevezi a szakirodalom

 A személyiségfejlődés során minden életkor –életszakasz sajátos feladatokat ró az egyénre és a fejlődés bizonyos előre meghatározott stációkon, lépcsőfokokon megy keresztül, amelyek során az adott életszakaszra jellemző problémával, életfeladattal, krízissel kell szembesülni. Az adott életszakasz feladatának megfelelő megoldása a következő életszakaszba lépés záloga. Ilyen életfeladatnak, krízisnek tekinthető például fiatal felnőttkorban a szülővé válás.

Jól szeretni önmagunkat, elfogadni testi adottságainkat, személyiségünk jellemzőit és harmóniában lenni saját női szerepeinkben az érett felnőttség jellemzői és gyermekvállalás előtt a  jó kezdet feltétele. Aki ebben elakadt, próbáljon fejlődni, hogy ne kizárólag az anyaság szerepe adja női önértékelésének egyetlen pillérét. Nem szerencsés, ha a partnert kirekesztő, női sikereket föladó, gyermekét gúzsba kötve szerető anyaszerepben kompenzálódik a korábbi női önbizalomhiány. Célszerű összehangolni a várandósságra, a magzatra való odafigyelést a munkára, partnerre, családra való törődéssel. Aki a terhesség alatt mindent felad, csak e folyamat köti le érdeklődését, az elakadhat különböző szerepeinek rugalmas egyeztetésében.

Tervezett, várt, kívánt gyermek

A problémamentes terhesség sok tényező függvénye. Természetesen fontos tényező a testi egészség, számít az is, hogy mennyire készült föl valaki a gyermekvállalásra, saját női szerepében hogyan és mekkora helyet talált az anyaságnak, és hogy partnere hol tart a szülőszerep elfogadásában. Fontos, hogy a várandósságból ne maradjon ki az apa sem. Az első gyerek születése, minden házasság kritikus időszaka.  Aki nemcsak magának akar gyermeket,az törekedjen  vigyázni partnerére, kettőjük viszonyára, a családi harmóniára épp olyan nagyon, amilyen sok erőfeszítést tesz a benne növekvő életért.

A hormonális változások érzelmi és testi következményét, a felelősséget, a jövő lehetséges képeit, a várandós nő nem egyedül éli meg. A társ, a férj, a partner is – aktívan, avagy passzívan - kísérője e folyamatoknak.

Ugyan az anya hordozza testében gyermeküket, ő éli át a testi változásokat, de érzésekben, gondolatokban, fantáziában – jó esetben – mindkét szülő nagy átalakuláson megy keresztül. A terhesség lefolyását, a későbbi anya-újszülött kapcsolatot befolyásolja, hogy a partner miként kíséri végig (jelen van-e egyáltalán), támogatja-e ezt az időszakot.

A férfiak gyakran tartanak attól, hogy a baba megszületésével, elveszítik kedvesük figyelmét, gondoskodását, gyengéd szeretetét. A várandósággal a nő válik fontosabbá; már ezt sem könnyű földolgozni egy addig dédelgetett férjnek. Minden elkezd a gyermekről szólni, bár még meg sem született. Ha a férfi addig gyerekszerepben volt, őt kényeztették, a testvérféltékenységhez hasonló – nem tudatos – érzésekkel reagálhat.

A nagy testi, érzelmi változások a nőket jobban érintik. A megszületett fokozott érzékenység arra is alkalmas, hogy segítse a partnert a gyermekvárásában, a jó apává válásában. Aki megtanulja a sokfelé figyelést, annak a gyermek megszületését követően is könnyebb dolga lesz családot formálni.

Szerző: Rákos Piroska, pszichológus

Felhasznált irodalom:

Bakó Tihamér: Verem mélyén.  Sorsfordító könyvek.  Psycho Art, Budapest, 2008

Hajduska  Marianna:  Krízislélektan. ELTE Eötvös Kiadó Kft., Budapest, 2008

perinatus.hu  -honlap cikkei

Raffai Jenő: Megfogantam, tehát vagyok. Útmutató Kiadó, Budapest, 1997

Rüdiger Dahlke: Sorsfordulók: Az életválság mint az újrakezdés lehetősége, Officina Nova Kiadó, Budapest, 1998

 

NÉVJEGY
Rákos Piroska: pszichológus - egyéni pszichológiai tanácsadás, személyiségfejlesztés, képességmérés 
Életpszichológia Tanácsadó Központ (Debrecen, Nap utca 5. 2/8)

Elérhetőség:rakos.piroska@gmail.com

Szeretem az életet, az embereket, a rendet, a tiszta helyzeteket, az őszinte- egyenes kommunikációt. Végzettségem pedagógiai szakpszichológus, pszichológus, angol szakfordító. 2002 óta fő állásban pedagógiai szakszolgálatnál dolgozom többféle munkakört ellátva: nevelési tanácsadás, szakértői tevékenység, óvodapszichológia, iskolapszichológia, pályaválasztási tanácsadás. Amióta édesanya lettem nagyon érdekelnek a várandósság, szülés, születés, perinatális örömök és veszteségek, családdá formálódás területei is. 

Életünk során gyermekként és felnőttként is gyakran találkozunk akadályokkal, amin át lehet és át is kell jutni. Ezek az élethelyzetek, amikor a korábban jól működő dolgok nem úgy jönnek össze, vagy sorozatosan ugyanazok a nehéz helyzetek bukkannak elő. Ilyenkor jól jön a professzionális segítség, ami eredményes megoldással szolgálhat, mivel a miértekre és főleg a hogyanokra is fény derül. Szaktudásommal ehhez kívánok hozzájárulni azzal a szándékkal, hogy aki hozzám fordul képes legyen felfedezni az adott nehézségben rejlő lehetőségeket, megoldja azt és mindezt a tudást és képességet beépítse személyiségébe, hogy azután megerősödve, ügyesebben és boldogabban haladhasson tovább a saját útján.
 
Cím és elérhetőségek: 
Debrecen Nap utca 5.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére