Jelenlegi hely

Többlettámogatás fiataloknak a vidéki élethez azaz Falusi CSOK

Megjelent a falusi CSOK részleteit tartalmazó kormányrendelet a Magyar Közlönyben. Részletek, településlista a cikkünkben.

Gyopáros Alpár, mint a  a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos, budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: a falusi CSOK kialakításának hátterét. A támogatás a Magyar falu program része, célja, hogy többlettámogatást kínáljon azoknak a fiataloknak, akik faluban akarnak családot alapítani, otthont teremteni. A települési körbe az olyan ötezer lélekszám alatti helységek tartoznak, amelyek népessége 2003-2018 között csökkent, továbbá azok, amelyek a leghátrányosabb helyzetű járásokban találhatók. Ez összesen 2486 település.

A most megjelent részletszabályozás az általános CSOK-rendeletet egészíti ki, július 1-jétől hatályos, egyelőre három évre szól, de folyamatosan ellenőrzik a falusi CSOK hatásait, és legkésőbb három év múlva döntenek arról, folytatódjon-e a rendszer, bővüljön-e a települési kör - közölte.

A kormánybiztos az általános CSOK-tól eltérő szabályokat ismertetve elmondta: ha valaki a falusi CSOK-ot akarja igénybe venni használt lakás vásárlására, egyidejűleg korszerűsítésére, illetve bővítésére, akkor ugyanazt a támogatási összeget kaphatja, mint az általános CSOK-nál új ház építésére. Vagyis egy gyermek esetében 600 ezer forint, két gyermeknél 2,6 millió, három gyermek esetében pedig 10 millió forint a vissza nem térítendő támogatás. Az esetleges árfelhajtó hatás csökkentése érdekében ugyanakkor ingatlanvásárlásra ezeknek az összegeknek legfeljebb a fele fordítható, a fennmaradó rész pedig bővítésre vagy felújításra.

A falusi CSOK - az említett támogatási összegek fele - meglévő lakás korszerűsítésére, bővítésére is igényelhető - tájékoztatott Gyopáros Alpár.

Ezen felül kettő, három vagy több gyermek vállalása esetén állami kamattámogatású hitelt is felvehetnek a családok: kombinált vásárlás és korszerűsítés, illetve bővítés esetében két gyermeknél 10 millió forintot, legalább három gyermeknél 15 millió forintot igényelhetnek, meglévő ingatlan korszerűsítésére pedig az összeg ezek fele, azaz 5 millió, illetve 7,5 millió forint lehet - közölte.

Arról is beszámolt, hogy a falusi CSOK országosan elérhető lesz minden tanyán, ahol van lakóingatlan.

Elmondta továbbá, hogy a visszaélések kiszűrése érdekében erkölcsi bizonyítvánnyal szükséges bizonyítani a büntetlen előéletet, közeli hozzátartozótól, saját cégtől nem lehet ingatlant venni falusi CSOK-al, és bővítik a jegyzők hatáskörét, hogy ellenőrizhessék a szerződésszerű teljesítést.

Gyopáros Alpár végül részletesen ismertette, mi tekinthető korszerűsítésnek, így például közműszolgáltatás bevezetése, fürdőszoba, mosdó létesítése, központi fűtés kialakítása - beleértve megújuló energiaforrások használatát is -, épületszigetelés, nyílászárócsere, tetőfelújítás, kéményépítés, illetve -korszerűsítés, belső terek felújítása, valamint melléképület felújítása és kerítés építése, korszerűsítése.

Kérdésre közölte, úgy számolnak, hogy a falusi CSOK éves költségvetési hatása több tízmilliárd, de akár százmilliárd forintos nagyságrendű is lehet.

A falusi CSOK tulajdonképpen egy módosítás az eredeti CSOK rendelethez képest. Kimondja, hogy azokat a vissza nem térítendő támogatásokat, amelyeket eddig csak új ingatlanra lehetett igénybe venni, ezentúl a fentebb említett feltételeknek megfelelő kisebb településeken használt lakás vásárlására, bővítésére és korszerűsítésére is fel lehet majd használni. Hogy az anyagiakra is kitérjünk, a falusi CSOK-nál egy gyermek után 600.000 forint marad az összege. Két gyermek után viszont 2.600.000-ra, három gyermek után pedig 10.000.000 forintra növekszik. Akik legalább négy gyermeket nevelnek, azok az eddigi 2.750.000 helyett szintén 10.000.000 forintra lesznek jogosultak.
Forrás: expresskolcson.hu

Itt található a rendeletet tartalmazó Magyar Közlöny aktuális száma (2019. évi 80. szám).

ADL - Debrecenimami

Forrás: jogiforum.hu / MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére