Az alábbiakban bemutatunk neked 7 olyan vitamint, melyek rendszeres fogyasztása elengedhetetlen, ha dús és hosszú hajkoronát szeretnél.
Fotó: Chris Howard
A-vitamin (retinol)
Az A-vitamin a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) közé tartozik. Az ételekből származó A-vitamint a máj raktározza el, ahonnan később a tested hasznosítani tudja.
A retinol kizárólag állati eredetű élelmiszerekben (húsban, belsőségekben tejtermékekben) található meg, elővitaminjait (melyek közül a legismertebb és leghatékonyabb a béta-karotin) viszont a zöldségek is jelentős mennyiségben tartalmazzák.
A szervezeted minden sejtjének szüksége van A-vitaminra, és ezalól a hajad, a tested leggyorsabban növekedő része sem kivétel. Az A vitamin-hiány következtében a fejbőr is kiszárad, ami gyakran a hajhullás kiváltó oka. Ha minden nap gondoskodsz a megfelelő vitaminpótlásról, azzal hidratálhatod a haj gyökerét, így az egészséges és dús lehet!
Ha szeretnél gondoskodni a megfelelő A-vitamin-pótlásról, fogyassz sok sárgarépát, édesburgonyát, sütőtököt, spenótot és sárgabarackot!
B3-vitamin (niacin)
A niacin egy nagyon fontos vízben oldódó vitamin, amely számos módon hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Többek között a szív, az agy, az idegrendszer és az anyagcsere normális működéséért is felel.
A retinolhoz hasonlóan a niacin is hozzájárul a bőröd és a hajad egészségének és szépségének fenntartásához. Egyik legfontosabb szerepe, hogy segíti a vér és az oxigén szállítását a fejbőrödbe és a szőrtüszőidbe, hogy azok megfelelően tápláltak
legyenek.
Ezenkívül pattanások és ízületi gyulladások kezelésére is kiváló. Hiánya bőrproblémákhoz, hajhulláshoz, emésztőrendszeri és idegrendszeri megbetegedésekhez vezethet.
A B3-vitamin mind állati, mind növényi eredetű ételekkel hatékonyan pótolható, így csak ritkán alakul ki súlyos vitaminhiányos állapot. B3-vitaminban gazdag élelmiszer például a tonhal, a marhahús, a füstölt lazac, a gomba, a babfélék és az olajos
magvak.
Biotin (B7-vitamin)
A biotint a haj vitaminjaként is emlegetik, nem véletlenül. A hajadat, a bőrödet és a körmeidet a keratin nevű fehérje alkotja. A biotinnal kapcsolatos kutatások egyértelműen rávilágítottak arra, hogy a biotin hozzájárul a szervezeted keratin-
ellátottságához.
Mivel a tested csupán rövid ideig képes tárolni, fontos, hogy rendszeresen pótold! A legtöbb élelmiszerben van biotin, ezért ha kiegyensúlyozottan táplálkozol elkerülheted a hiánybetegségeket. Nagy mennyiségben tartalmaznak biotint a húsfélék, az olajos magvak, a tejtermékek, a tojás, a sörélesztő és a rizskorpa.
A dohányzás, a túlzott stressz és az emésztőrendszert érintő betegségek azonban csökkenthetik az egyes vitaminok, így a biotin felszívódását is. Ezért ha olyan tüneteket tapasztalsz (hajhullás, a haj elvékonyodása, fakóvá válása, kiütések), melyek biotinhiányra is utalhatnak, multivitaminokkal vagy kimondottan a hajad erősítésére szolgáló táplálékkiegészítőkkel is pótolhatod.
Folsav (B9-vitamin)
A folsav a B9-vitamin egyik formája és a vízoldékony vitaminok közé tartozik.
A folsavról leggyakrabban terhesvitaminok összetevőjeként hallhattál, azonban a haj egészsége szempontjából is nélkülözhetetlen. A folsav hiánya ugyanis vérszegénységhez, hajhulláshoz és korai őszüléshez vezethet, ezért fontos a megfelelő mennyiséget biztosítani belőle.
A B9-vitamin biológiailag aktív, természetes formája a folát többek között a hüvelyesekben (tarkabab, borsó, csicseriborsó), a zöld leveles zöldségekben (spenót), illetve a tojásban, a májban és a földimogyoróban található meg nagy mennyiségben.
Fotó: Mike on Pexels
B12-vitamin
A B12-vitamin, vagy más néven kobalamin a vízben oldódó, létfontosságú vitaminok egyike. Szervezetünkben termelődő B12-vitamint nem tudjuk hasznosítani, ezért fontos, hogy valamilyen külső forrásból rendszeresen pótoljuk. Fontos tudni, hogy a
B12-vitamin kizárólag állati eredetű élelmiszerekben található meg, ezért vegán táplálkozás esetén táplálékkiegészítőkkel pótolni kell.
Mivel részt vesz testünk valamennyi sejtjének anyagcseréjében, hozzájárul a haj, a bőr és a köröm egészségének fenntartásához.
Mivel a máj hosszú ideig képes elraktározni a B12-vitamint, viszonylag ritkán alakul ki a súlyos hiánybetegség. Felszívódását azonban rengeteg tényező befolyásolja, így könnyen zavart szenvedhet.
A B12-vitamint tehát állati eredetű élelmiszerek útján tudod természetes formában bevinni a szervezetedbe, a növények sajnos nem tartalmazzák.
B12-vitaminban gazdag a máj, a marhahús, a lazac, a tonhal, az ementáli sajt és a tojás.
D-vitamin
A D-vitaminnak két fajtája létezik, az egyik a D3 vitamin, amely napozás közben az UV-B sugarak hatására képződik a bőrben, a másik pedig a D2 vitamin, melyet táplálék útján vihetünk be a szervezetünkbe és később D3 vitaminná alakul. A D-
vitamin legjobban hasznosuló természetes formája a napfény, viszont a téli hónapokban, amikor nem jutunk elég természetes fényhez D-vitaminban gazdag ételekkel vagy táplálékkiegészítőkkel kell pótolni.
A hajunk egészsége szempontjából fontos szerepe van az új és a régi szőrtüszők stimulálásában. Hiánya esetén az új hajszálak növekedésében zavar léphet fel.
E-vitamin
Az E-vitaminnal gyakran találkozhatsz arckrémek vagy testápolók összetevőjeként.
Pótlása azonban belsőleg is nagyon fontos, ha biztostani szeretnéd a hajad, a bőröd és a körmeid szépségét. Az E-vitamin ezen kívül erősíti az immunrendszeredet, védi az imaidat és a májadat, illetve segíthet megelőzni bizonyos neurológiai
betegségeket.
Az olajos magvak, mint a napraforgómag, valamint a mandula tartalmazzák a legtöbb E-vitamint, de E-vitaminban gazdag még az lazac, a tojás, a brokkoli, a spenót és az avokádó is.
Ha célzott segítségre van szükséged, kaphatóak kimondottan a hajad erősítésére szolgáló táplálékkiegészítők, hajhullás elleni vitaminok, melyek fő alkotóeleme a biotin, így nagyobb mennyiségben tartalmazzák azt, mint a multivitaminok.
Ha a megszokott tabletták és kapszulák helyett valami izgalmas és finom alternatívát keresel, a Vitaful Happy Hair vegán, gumicukor formájú hajvitaminja tökéletes választás lehet számodra. További információért látogass el a vitaful.hu-ra!