Jelenlegi hely

A társadalombiztosításod rendben van?

Ugye tudod, hogy 2021. február közepétől nagy változás történt a hazai társadalombiztosítás terén? Kellemetlen meglepetés érhet, ha nem fizeted a járulékot, de megharap egy ismeretlen kutya, előfordulhat, hogy több százezer forintot kell fizetni pl. egy magas vérnyomás okozta esés, vagy autóbalesetben történt sérülés után.

A 2019. évi CXXII. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szigorítja az ingyenes orvosi ellátás igénybevételét.Sokan nem tudják majd igénybe venni az ingyenes orvosi ellátást, sőt, s úlyos következményei lehetnek tehát annak, aki nem fizeti a tb díjat vagy több mint hathavi tartozása gyűlik össze.

Forrás: Pexels / Karolina Grabowska

De mit is jelent majd a gyakorlatban?

Orvosi ellátás igénybe vételekor az orvos ellenőrizni fogja az ellátásra szóló jogosultságot. Ezen visszajelzések egyikét fogja majd látni a Tb járulék befizetettségének függvényében:

„ZÖLD lámpa” - TAJ érvényes, jogviszonya rendezett”;

„PIROS lámpa” - TAJ érvényes, jogviszonya rendezetlen”:

A jogviszony rendezetlensége esetén az egészségügyi szolgáltató nem tagadhatja meg az ellátás elvégzését, azonban jogviszonya rendezése érdekében a kormányhivatalhoz kell fordulnia.

„KÉK lámpa” - Külföldön biztosított, a TAJ átmenetileg érvénytelen”:

A TAJ átmenetileg érvénytelenítésre került, mert azt jelentették be az egészségbiztosítóhoz, hogy külföldön létesített biztosítási jogviszonyt.

„BARNA lámpa”- TAJ egyéb okból érvénytelen”:

Az egészségügyi szolgáltatások csak térítés mellett vehetők igénybe. A TAJ érvényességének rendezését a kormányhivatalnál kezdeményezheti.

„SÁRGA lámpa” - TAJ érvényes, de korlátozott egészségügyi szolgáltatásokra jogosult:

A lámpa azt jelzi, hogy a beteg az egészségbiztosítóval kötött megállapodás alapján jogosult egészségügyi szolgáltatásra, ezért – a sürgősségi fogászati ellátás kivételével – nem jogosult fogászati ellátásra, külföldi gyógykezelésre, illetve a transzplantációs várólistára sem kerülhet fel.

Szeretnéd megnézni, hogy biztosított vagy-e? ITT tudod (csak Ügyfélkapus regisztrációval rendelkezőknek)

Mit kell tenni, és ki mire számíthat az új helyzetben?

2021. február 12-től tehát a következő szabályok érvényesek:

Halasztható orvosi ellátást csak a tartozás rendezése után lehet ingyenesen igénybe venni.

A halasztható egészségügyi szolgáltatások közé tartozik például sok szűrővizsgálat, így a tüdőszűrés vagy nemigyógyászati szűrés, a legtöbb fogorvosi beavatkozás, a dietetikai tanácsadás, szépészeti beavatkozások, a hasfali és lágyéksérvet vagy epehólyagot érintő operációk, illetve a jóindulatú daganatot eltávolító és a testsúlycsökkentő műtétek, de a rákmegelőző műtétek is.

A sürgősségi beavatkozásokat elvégzik érvénytelen TAJ szám esetén is, de a beavatkozás díját ki kell fizetni.

Sürgősségi ellátásról akkor beszélünk, amikor az érintett az ellátás nélkül közvetlenül életveszélybe kerülne, vagy súlyos/maradandó egészségkárosodást szenvedne.
E körbe tartoznak tipikusan a baleseti sérülések, szívmegállás, légzésleállás vagy erős légszomj, mérgezések, a magas vérnyomás, de akár az erőteljes hasi vagy mellkasi fájdalom, fejfájás, erős hányinger, illetve a megváltozott tudati állapot is.
Szintén sürgősségi ellátás keretében fogják megvizsgálni azokat, akiknek harapásos sérülése, kiszáradásra utaló panasza, székrekedése vagy hasmenése van, vagy zavartnak érzik magukat.

Ilyen és ehhez hasonló sürgős esetekben tehát jár az ellátás, de nem ingyen: ennek költségét utólag ki kell fizetni. Ez a költség akár 750 ezer forint is lehet (ez a díj maximuma).

Koronavírus-elleni védőoltást mindenki kaphat ingyenesen. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása alapján az ingyenes oltásnak nem lesz feltétele az érvényes TAJ-szám.

Kiket érint a változás?

A változások csak azokat érintik, akik egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezettek, vagyis maguk fizetik a tb-jüket.
Nem érinti tehát a változás azt, aki

  • bejelentett munkaviszony vagy saját vállalkozás alapján, vagy 
  • egyéb okból (pl. valamilyen szociális ellátás, nyugellátás, tanulói vagy hallgatói jogviszony vagy kiskorúság miatt) 

ingyenesen jogosult egészségügyi ellátásra.

Forrás: Pexels / Oleg Magni

Honnan tudhatom, hogy nekem kötelező-e befizetnem a járulékot?

Az új szabályok szerint a NAV automatikusan értesül arról, ha valaki már nem jogosult az egészségügyi ellátásra (mert például már nem minősül szociálisan rászorultnak), vagy már nem biztosított (mert például megszűnt a munkaviszonya).

A munkaviszony megszűnése után 45 napig még megmarad az úgynevezett passzív jogosultság az ellátásra,  utána viszont be kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Erről a NAV értesítést küld: egy tájékoztatót, amiben szerepel a fizetési kötelezettség, és azt is leírják, hogyan lehet azt teljesíteni. Korábban mindenkinek magának kellett jeleznie a NAV felé, ha járulékfizetésre kötelezetté vált, ez a bejelentési kötelezettség viszont most megszűnt. 

Mennyibe kerül most egészségügyi szolgáltatási járulék?

2021. január 1-től az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 8 000 forint, a napi összeg pedig a havi összeg harmincad része 10 forintra kerekítve, vagyis 270 forint. A fizetés egyéb részleteiről ITT találsz infót.

A TB szabályok változásával és a járulékfizetéssel kapcsolatban további információ kérhető a 1819-es telefonszámon, az 1. gomb választásával. A NAV Infóvonala hétfőtől csütörtökig 8:30 és 16:00 óra között, pénteken 8:30 és 13:30 között elérhető.

ADL - Debrecenimami

Forrás: https://tasz.hu/cikkek/mi-lesz-most-azzal-aki-nem-fizet-egeszsegugyi-jarulekot?; nav.gov.hu;

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére