Jelenlegi hely

4 tipp, hogy a karácsonyi vendégeskedés ne fulladjon kudarcba, és a nagyit se bántsuk meg!

Hogyan értessük meg a családdal az egészséges hozzátáplálás fontosságát? Hogyan kerüljük el a karácsonyi konfliktusokat? - Ambrus Éva írása.

Karácsonykor minden családnak megvannak a kialakult szokásai, hagyományai. Mit főznek, hogyan ajándékoznak, kivel és hol ünnepelnek. Hogy kisbabával se fulladjon azonban kudarcba a karácsonyi vendégeskedés, nem árt, ha jó előre gondolkodunk.

Mielőtt azt hinnéd, a kisbabával kapcsolatos problémákról lesz szó, elárulom, hogy nem. Sokkal inkább a nagyiról. Bizony.

A hagyományos karácsonyi ebéd során, rendszerint halászlé, töltött káposzta, rántott hal és diós-mákos beigli kerül az ünnepi asztalokra. Sokaknak ugyanis enélkül nem igazi a karácsony. A legtöbb nagyi is pont így gondolkodik.

Már jó előre beszerzik a hozzávalókat, lefagyasztják a halakat, megpucolják a diót, ledarálják a mákot. Egy szóval szívüket lelküket beleadva készülődnek az ünnepekre, a vendégekre, vagyis ránk. És akkor jövünk mi a modern gondolkodásunkkal, a nagyi pedig vérig sértődik, elpityeredik, megbántódik. Nem is igazából miattunk, hanem a kisbabánk miatt, akinek nem adunk az ő finomságaiból.

Mire is gondol a nagyi?

  • Hogy ő már nem jó semmire.
  • Feleslegesen dolgozott annyit a konyhában.
  • Lehet, hogy soha nem is szerették a főztjét.
  • A kisunokája nem tudja így meg, milyen az igazi karácsony.

Pedig csak arról van szó, hogy felelős szülőként az ünnepek alatt is oda akarunk figyelni a helyes és egészséges hozzátáplálásra.

Hogy igyekszünk elkerülni azokat az ételeket, amelyeket a Kicsi még nem ehet. Mert ahogy a nagyi, mi is csak a legjobbat szeretnénk neki.

De hogyan oldjuk fel ezt a tipikus konfliktushelyzetet? Vagy még jobb, ha úgy kérdezem, hogyan kerüljük el?

4 tipp, hogy az ünnep ünnep maradjon

1. Idejében mondjuk el, hol tart gyermekünk a hozzátáplálásban és hol fog tartani karácsonykor. Nyugodtan mondjuk meg, hogy bár pl. halat már ehet, a mézeskalácsot még ne adják a kezébe.

2. Ha értetlenkednek, hívjuk fel a család figyelmét arra, hogy ünnepek alatt nincs rendes kórházi ellátás. Ha esetleg valamilyen allergén kerül a kicsi szervezetébe és rosszul lesz, csak ügyeletre vihetjük. Az pedig ilyenkor tele van betegekkel, és az ellátásra órákat kell várni. Ezt, ugye, senki sem akarhatja…

3. Kérjük meg nagyit, vagy a vendéglátónkat, hogy készítsen olyan ételt is, amit a baba is ehet. Ajánlhatunk hozzá klassz recepteket. Hidd el, nagyon boldog lesz, hogy valami egyedi finomságot adhat a Kicsinek.

4. Hangsúlyozzuk, mennyire hálásak vagyunk azért, hogy ennyire készülődik, és hogy a baba miatt képes egy kicsit mást is főzni vagy sütni. (Nem beszélve arról, hogy biztosan isteni lesz, mint minden, amit csinál.)

És ennyi...

Nem is kell semmi mást tenned. Csak légy nyílt és jelezd jó előre a baba igényeit. Ha a fenti 4 pontot betartod, biztosan elkerülhető mind a családi dráma, mind az orvosi ügyelet.

Legyen minden családban boldog a karácsony!

Ambrus Éva
www.manomenu.hu/

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére