Jelenlegi hely

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincs semmi bajunk?

Azért, hogy ne is legyen! - Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása

A betegségek nem derült-égből-villámcsapásként jelennek meg. Lappangva, akár éveken át fennállhatnak és gyakran már előrehaladott állapotban okoznak bármiféle panaszt, vagy éppen majd a szövődmények kialakulása hívja fel rá a figyelmet.

A szűrővizsgálatok nem fájnak, viszonylag gyorsan elvégezhetőek. Miért halogatjuk mégis? Hiszen tisztában vagyunk azzal is, hogy a szűrővizsgálatok a még panaszmentes egyénnél lehetővé teszik a betegségek korai stádiumban való
felismerését, ami nagymértékben növeli a gyógyulás esélyét és az életminőséget.

Ugye, Te is sokáig szeretnél egészséges maradni? Akkor megéri rászánni az időt… Különböző életkorokban más-más vizsgálatok válnak hangsúlyossá. Nézzük meg, milyen szűrővizsgálatok javasoltak a különböző korcsoportú nők számára.

20-30 éves nők

20-30 éveinkben biztosan nem forognak a gondolataink a szűrővizsgálatok körül. Általában jó egészségi állapotnak örvendünk, azonban már ilyenkor is érdemes néhány alapvető szűrővizsgálaton részt venni.

  • Az egyik legfontosabb a nőgyógyászati szűrővizsgálat, amely magában foglalja a méhnyakrák szűrését (PAP-teszt) és a HPV (humán papillomavírus) vizsgálatát. 25 éves kortól ajánlott a PAP-teszt. Az első szűrővizsgálatot követően, ha az eredmény negatív, akkor általában 3 évente javasolt a vizsgálat megismétlése.
  • 20–45 év közötti életkorban az emlőket és hónaljakat havonta önellenőrzéssel tapogassuk át, bármilyen furcsaság, csomó észlelésekor irány a nőgyógyász, akinek javaslatára ultrahangos szűrés következik.
  • Fontos a rendszeres bőrgyógyászati vizsgálat is, különösen, ha valaki sok időt tölt a napon vagy szoláriumba jár. Az anyajegyek és bőrelváltozások ellenőrzése segíthet a bőrrák korai felismerésében.
  • 3-5 évente tüdőszűrésen is érdemes részt venni. Sajnos nők körében a két leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség a tüdő- és az emlőrák.
  • Ezen kívül érdemes évente-kétévente egy általános vér- és vizeletvizsgálatot is végezni.
  • Fogászati szűrés évente ajánlott, szükség esetén fogkő eltávolítás gyakrabban.

30-40 éves nők

A 30-as éveinkben még javában karrierépítésen és a családi teendőkön pörgünk, viszont talán a saját egészségünk felé is jobban terelődik a figyelmünk. Szeretteink sokáig számítanak ránk, ezért is fontos, hogy mi jól legyünk.

  • A fentebb említett vizsgálatok mellett javasolt inzulinrezisztencia irányában vérvétel 
  • És a pajzsmirigy funkció ellenőrzése is, különösen akkor, ha valaki fáradékonyságot, súlygyarapodást, hangulati ingadozásokat vagy menstruációs problémákat tapasztal.

A pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés gyakori probléma a nők körében, amely egyszerű vérvizsgálattal kimutatható.

40-50 éves nők

A 40-es éveikben járó nőknek már különösen fontos a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése, hiszen ebben a korban növekszik számos krónikus betegség kialakulásának kockázata.

  • A már említett nőgyógyászati, tüdőszűrői vizsgálatok mellett hangsúlyt kell fektetni a vérnyomás és a kardiovaszkuláris szűrővizsgálatokra.
  • Az évente elvégzett vérnyomásmérés, vércukorszint, lipidprofil (koleszterin- és trigliceridszintek), időnként EKG vizsgálat segít megelőzni a súlyosabb szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.
  • A cukorbetegség szűrése fontos, különösen azoknak, akiknek a családjában előfordult cukorbetegség vagy akik túlsúlyosak, elhízottak.

Magyarországon, mi nők 45 éves kortól kapunk behívót mammográfiára. Az emlőszűrésre kétévente kerül sor, és 65 éves korig ajánlott. Ezt az életkort az általános kockázati profil figyelembevételével határozták meg, mivel a mellrák
előfordulásának kockázata ebben az életkorban jelentősen növekszik.

Mivel a menopauza hormonszint változásai miatt a csontvesztés gyorsabb ütemű a nőknél, 45 éves korunktól érdemes figyelmet fordítani a csontsűrűség mérésére is. Ha valakinek gyulladásos bélbetegsége van, vagy vastagbélpolipot diagnosztizáltak korábban nála, akkor vastagbélrák szűrés irányában széklet-vér vizsgálat, esetleg végbélen keresztül végzett manuális vizsgálat indokolt. Ezek pozitivitása esetén gasztroenterológus szakorvos vastagbél tükrözést indikál.

Természetesen nincsennek kőbe vésett dátumok, mindig figyelembe kell venni, hogy valakinek a családi anamnézise mennyire terhelt daganatos megbetegedésekre és kinek milyen az egyéni rizikófaktora. Ugyanis akinek a családjában halmozottan vagy fiatalon fordult elő daganatos megbetegedés, akkor orvosi javaslatra korábban és gyakrabban szükséges a szűrővizsgálatokat elvégeztetni.

Érdemes évente konzultálni a háziorvossal vagy felkeresni belgyógyászt és a szükséges szűrővizsgálatokról egyeztetni. Az egészségmegőrzés és betegségek prevenciójának két fontos alappillére az egészséges életmód és a rendszeres
szűrővizsgálatok.

Egyetlen szűrővizsgálat sem jár annyi kellemetlenséggel, mint maga a betegség és annak szövődményei!

Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus
https://egerdiabetologus.hu
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére