Jelenlegi hely

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 

A klasszikus sorozat tíz részt számlál, a "Most én olvasok!" sorozatnak pedig már öt kötete van. Még a legnagyobb rajongóknak is fejtörést okozhat, hogy melyik rész után melyik következik, az olvasással ismerkedőknek pedig milyen sorrendben érdemes a köteteket kézbe adni. Ebben a cikkben mindegyik könyvről ejtünk pár szót!

Gyertek, merüljünk bele Rumini világában! Nézzük a köteteket:

Rumini és a látóüveg

(Most én olvasok! - nagybetűs szint)

Kezdő olvasóknak, akár Rumini-rajongók, akár csak most ismerkednek ezzel a fantasztikus világgal, jó szívvel tudjuk ajánlani a Rumini és a látóüveg című, Nagybetűs kötetet! Megismerhetjük belőle Rumini apukáját, aki egy különleges ajándékkal, egy látóüveggel lepi meg Ruminit. De mi is az a látóüveg? Távcső? Nagyító? Szemüveg? Egyik sem! Mert ez a varázstárgy bizony azt mutatja meg, mit is gondolnak valójában az emberek, akarom mondani az egerek.

A látóüveg segítségével Rumini még egy rablótámadást is sikeresen megelőz, és bár a történet végére elveszíti, nem bánkódik utána, hiszen eddigre megtanulta kiismerni az egereket, és már segítség nélkül is rájön, ha valaki mást mond, mint amit gondol.

Már ennyiből is láthatjuk, hogy a Nagybetűs rész rövid meséje sem nélkülözi az izgalmakat és az igazi Rumini-hangulatot. Rátkai Kornél illusztrációi olyan világot tárnak az olvasó elé, melyben minden 5-8 éves gyerek örömmel fog kalandozni.
 


Rumini kincsei 

Most én olvasok! - 1-es szint

Az 1-es szintű Rumini kincseiben a kisegér meséli el, mi minden történt vele, mielőtt a Szélkirálynő hajósinasa lett. Bár szomorú gyerekkora volt, mégis életvidám, bátor kölyök lett belőle, aki nem fél semmitől.
Miután apukája, aki a példaképe is volt, nem tér vissza az egyik hajóútról, Ruminit a papája neveli fel és tanítja meg minden fontosra. Az olvasást és a számolást a kisiskolás gyerekek ebben a könyvben együtt gyakorolhatják Ruminivel. Papó egy kikncskereső játékot is kitalál Rumini számára, amivel izgalmasabbá teszi a kisegér mindennapjait, később pedig Rumini tervez hasonló játékot Papónak.

Sajnos azonban a nagypapa sem maradhat örökké Ruminivel, így meg kell tanulnia egyedül boldogulni. Rumini azonban minden nehézséghez a tőle megszokott pozitivitással viszonyul.
Nem sokkal később pedig megtalálja új otthonát és családját a Szélkirálynőn, ahol megismeri legjobb barátját, Balikót is.
 


Rumini és az öt toll 

Most én olvasok! - 2-es szint

A 2-es szintű rész a Rumini és az öt toll címet viseli, a történet pedig egyre kalandosabb és fordulatosabb. Rumini és Balikó a szabadnapjukat töltik, jól be is vásárolnak mindenféle édességből, ám ami leginkább felkelti a figyelmüket a bazárban, az öt színes varázstoll. Pénzük ugyan nincs rá, de Balikó mindenképpen szeretne öt színes tollat, ezért Ruminivel együtt elindulnak a parkba, hogy keressenek maguknak.

Egy csalafinta pocok azonban még szebb tollak ígéretével becsábítja őket az erdőbe, ahol a társai csapdát állítottak az egereknek! Rumininek minden bátorságára és leleményességére szüksége lesz, hogy ki tudja menteni magukat a kalamajkából.

Az öt színes toll, amit idő közben Balikó összegyűjt, ugyan nem varázserejű, mégis nagyon fontos dolgokra emlékezteti az egereket. A szabadságra, az eszességre, a bátorságra, a barátságra és a szerencsére, hiszen mindegyikre szükségük volt az izgalmas kaland során.
 


Rumini a Kondor szigeten 

Most én olvasok! - 3-as szint

A 3-as szintű rész, Rumini a Kondor-szigeten, a kisegér első igazi tengeri kalandját meséli el, oldalanként már 8-10 mondattal és bonyolultabb szavakkal, kifejezésekkel tarkítva. Rumini apukája, Trimini, a bátor tengerész, élete első hajóútjára viszi el kisfiát, hogy bevezesse őt a hajózás rejtelmeibe.

Bejárják a közeli békés tenger barátságos szigeteit, és egy varázsboltba is eljutnak, ahol csodálatos eszközöket vásárolhatnak. De nem Ruminiről lenne szó, ha nem keveredne valamilyen kalamajkába már az első utazása során!
Bár Ruminiék eleinte úgy gondolják, a békés tengeren csak a sziklazátonyoktól, és a közelben fészkelő óriási kondortól, a madarak királyától kell tartani, tévednek, és egy kalózhajó tűnik fel a láthatáron, akik börtönbe zárják Triminit.
Rumini csak a saját eszére és leleményességére hagyatkozhat, hogy kiszabadítsa édesapját és hajójukat, a Szélvészt a vad kalózok karmai közül. Vajon sikerül neki?
 


Rumini és a szellemhajó 

Most én olvasok! - 4-es szint

A 4-es szintű részben, amelynek a címe Rumini és a szellemhajó, a Szélkirálynő matrózai, valamint Rumini és Balikó, a két hajósinas éppen tengeri kalandjukról tartanak hazafelé, amikor a Ragacs-tenger felől különös történeteket és változó időjárást hoz a szél. Egy tengerparti kocsmában egy titokzatos szellemhajóról és az azt körülvevő, áthatolhatatlan szúnyogfelhőről mesélnek...

A Szélkirálynő kapitánya, Bojtos Benedek nem hisz a legendákban, de amikor a látóhatáron feltűnik egy titokzatos hajó, amely láthatóan legénység nélkül siklik be az öbölbe, a matrózok félni kezdenek... kivéve Ruminit!

Szerezd be ezt a kísértetiesen jó történetet még ma!

A Most Én Olvasok! negyedik szintű köteteiben oldalanként 8-10 összetett mondat található, valamint bonyolultabb szavak segítik a gyerekek olvasáskészségének fejlődését. A történet pedig ízig-vérig ruminis, hamar minden kalandvágyó olvasó kedvence lesz!

Ha pedig a rövid mesék megkedveltették veletek Ruminit, és szeretnétek jobban belemélyedni a későbbi kalandjaiba, a következőkben mindent megtudhattok a klasszikus sorozat részeiről. Ha pedig már ismeritek és szeretitek a Rumini-univerzumot, akkor nosztalgiázzatok velünk!
 


RUMINI

A Rumini legelső része egyből elnyerte az Év Gyermekkönyve-díjat 2007-ben, és azóta a sok általános iskolában ajánlott olvasmány. Nem is csoda, hiszen elképesztően izgalmas, tele varázslatos eseményekkel és fordulatokkal!
Hallottatok már például Pelevárról, ahol a világ legnagyobb kikötője található és ahol olyan szerkentyűkkel találkozhattok, mint a látószelence vagy a láthatatlanná tévő kalap? A háromárbócos Szélkirálynő épp oda tart, fedélzetén Ruminivel, Balikóval és az egész legénységgel. Viszont a tenger cseppet sem veszélytelen hely, főleg ha úgy hívják, hogy Ragacs-tenger és olyan helyeken kell átkelni, mint a Sárkány-szoros.

Itt indultak a kalandok, ekkor még maga a szerző sem sejtette, milyen hihetetlen népszerűségre tesznek majd szert szeretett karakterei.
 


Rumini Zúzmaragyarmaton

A második részben folytatódnak a kalandok, ezúttal a Szélkirálynő és legénysége Jégvárosba indul, Zúzmaragyarmat fővárosába, és az úton nyilván ismét bonyodalmakba keverednek. Nem elég, hogy va-va-vacogósan hideg van, még két új utasuk is nagyon titokzatosan viselkedik. De ez még csak a kezdet!

Miközben a fekete sirályok támadása elől menekülnek, Sötétváraljára keverednek, ahol amellett, hogy el kell viselniük a zsémbes ércmanókat, még a kapitány is fogságba esik, Balikó pedig a lábát töri! Új szereplőket ismerhetünk meg: Ködvitézt, Dorit, a bátor zúzmaratörpe-kislányt, Galléros Fecó régi-régi cimboráját, hómenyéteket és még sorolhatnánk. A hideg ellenére is igazán felpezsdítő olvasmány!
 


Rumini és a négy jogar

A harmadik részben Rumini és barátai nyugatra tartanak. Az Arany-tengeren hajózva ismerhetjük meg a tenger szigetvilágának lakóit: a hódokat, kígyókat, teknősöket és a fénylényeket. A négy nép békében élt egymás mellett, amíg az egyikük királya aljas csellel le nem akarja leigázni addigi szövetségeseit, Ruminiék pedig pont a legnagyobb viszály közepébe csöppenek bele.

A Hódszövetség segítségével juthatnak csak haza, ezért minden igyekezetükkel támogatják új barátaikat, Kopjás Kornélt, a hódot és Omnitudort, a bölcs teknőst.
De nagyon vigyázniuk kell, hiszen a három varázstó, Fordí, Zsibbasz és Fogvatar vize nem veszélytelen!
 


Galléros Fecó naplója

A negyedik rész nem más, mint az én személyes kedvencem, a Galléros Fecó naplója. A könyv ez esetben nem regény, hanem napló - mint azt a címe is mutatja - és Galléros Fecó kalandjait meséli el attól a ponttól kezdve, hogy kitették a Szélkirálynőről, mert megdézsmálta a készletet.

De mi történt vele ezután? Datolyapartról eljutott egészen az északi Ércszigetre, és olyan helyeken is megfordult, mint Csicsilicsi-sziget vagy Szubterra, ahol a vakondok és szurikáták élnek. Sokan megpróbáltak az életére törni, de némi segítséggel mindig megúszta.
Felbukkannak egészen különleges szereplők is, mint például a ripacsok, beszélő papagájok, vagy vérszívó denevérek. Számomra kedves karakter még Doppler Tóni, aki végül igazi testvére lesz az egérefiúnak!
 


Rumini Datolyaparton

A következő részben csupa olyan helyszínekkel és szereplőkkel találkozhatunk, akiket Galléros Fecó naplójából ismerhettünk meg, de most ismét Ruminié és a Szélkirálynő legénységéé a főszerep.

Egy háborúskodás kellős közepébe csöppenünk, ahol a dzsungel mindenféle népei harcolnak egymással a túlélésért. Az előző részben megismert ripacsok, a jó kedélyű denevérek és egy igazságtalanul száműzött trónörökös igyekszik megmenteni Datolyapartot a végső pusztulástól, ebben lesz segítségükre a Szélkirálynő legénysége.

Ám ezúttal sem megy minden úgy, mint a karikacsapás, hiszen olyan gonosz karakterek akadályozzák hőseinket, mint a vérszívó denevérek, cápák, egy ostoba selyemmajom király és egy sejtelmesen titokzatos varázsló.
Ha ez nem volna elég, még a Szélkirálynő is odavész…
 


Rumini Ferrit-szigeten

A könyvsorozat hatodik része kicsit rendhagyó formátum: nem regényként, hanem színdarab formájában olvashatjátok.
Nem tudom, hogy ti hogy vagytok Negróval, nekem sosem volt túl szimpatikus, erre ezt a színdarabot ő meséli el! De cseppet se féljetek, így csak még érdekesebb!

A Szélkirálynő legényei most a Delej-tengerre hajóznak, itt található Marcipán-sziget, ahová áruval zsúfolásig megpakolva indulnak. Csakhogy váratlanul Ferrit-szigeten találják magukat, ahol a világ legfurcsább és legerősebb népe él; testüket vaskinövések borítják, úgy festenek, mintha szépen megmunkált páncélban születtek volna. Rumininek és Csincsilinek, a ferrit király lányának most meg kell menteniük társaikat és a lány apját, akit a gonosz pillangókirálynő, Molyra a mágnesessé tett Ferrit-hegyhez ragasztott.
Ne ijedjetek meg a színdarab-formátumtól, ez a rész is szuper! Le ne maradjon a polcról, mert később bizony lesznek rá visszautalások!
 


Rumini a Fényvizeken

A hetedik rész, a Rumini Fényvizeken sem mindennapi olvasmány, hanem egy levélregény! De mit is ír erről a részről maga az írónő?

„Kedves Olvasók! Ez a történet egy időben kezdődik a Szélkirálynő datolyaparti útjával, és jóval azután ér véget, hogy a hajó visszatért Ferrit-szigetről. Sajnos arra nem jutott időm, hogy lejegyezzem, mekkora bajba került időközben Egérország, mi történt a Szélkirálynővel Datolyapartról hazafelé, és hányféle veszélybe sodródtak tengerészbarátaink, mielőtt visszatértek volna Ferrit-szigetről. Pedig nem kevés bátorságra, leleményességre és szemtelenségre volt szükségük ahhoz, hogy kiverekedjék magukat a szorult helyzetekből! Szerencsére ők titkos üzenetekben és levelekben mindig beszámoltak kalandjaikról a barátaiknak. Ezeket a leveleket összegyűjtöttem, kiegészítettem néhány pandúrsági jegyzőkönyvvel, térképpel, újságcikkel, amíg összeállt belőlük egy újabb szövevényes kaland. Ha végigolvassátok a most következő leveleket, mindenre fény derül! Annyit szeretnék csak kérni tőletek, hogy Szkander Bob helyesírását ne tanuljátok el! Jó szórakozást és körömrágást kívánok mindenkinek! Berg Judit”

Irtó izgalmasnak ígérkezik, nemde?
 


Rumini kapitány

A nyolcadik Rumini ismét nagyon kalandos, de ezt már felesleges is mondani... Ezúttal Galléros Fecó csatlakozik a Kartács-tengerre tartó Szélkirálynőhöz, hogy elrabolt kisfia és Sajtos Rozi nyomába eredjen.
Örülhetnénk, hogy újra együtt a legénység, de egy végzetes baleset során Rumini és Fecó eltűnik, később a Szélkirálynő is vég¬veszélybe kerül, ráadásul több gonosz is keresztezi hőseink útját: Pengecsőr báró, André de Majré és Vipera.

Földön, vízen, levegőben zajlanak a váratlan és sorsfordító események, amelyek megállíthatatlanul sodorják a jól ismert tengerészeket az utolsó nagy megmérettetés felé. Kálmán Anna illusztrációinak hála opálbálnák, amandina pintyek, mérgezett karmú baglyok és nyílméregbékák kelnek életre, akik mind fontos szerepet játszanak a történet alakulásában. De mégis hogyan lesz Ruminiből kapitány?
 


Rumini Tükör-szigeten

A kilencedik rész, Rumini Tükör-szigeten és emlékszem, micsoda fogadtatás várta a könyvet! Előrendelés, felolvasás, könyvbemutató... már a megjelenése napján is nagyon szívmelengető volt látni a Pagony boltokban, hogy mennyire szeretitek a sorozatot! Így vagyok ezzel én is, és a kilencedik részben sem csalódtam.

Amikor a Szélkirálynő legénysége megpihen a Gyöngy-lagúnában, és fagyiznak, napoznak, úszkálnak, már-már elhisszük, hogy most semmi izgalmas nem fog történni. De nem is tévedhetnénk ennél nagyobbat! Ugyanis néhány ártalmatlannak tűnő, ám annál veszélyesebb higanyhidrának köszönhetően villámgyorsan felpörögnek az események! A mérgük miatt Sajtos Rozi nemcsak gondolatolvasó lesz, de ha nem tesznek valamit sürgősen, az egész teste ezüstté fog válni! Állítólag az ellenszer egy bizonyos Tükör-szigeten található. Csakhogy a térképen jelölt helyen két egyforma sziget áll! Az egyik a másiknak tükörképe, és mindkettő nagyon veszélyes!

De vajon melyik az igazi, és hol rejtőzik a gyógyszer?
 


Rumini és az elsüllyedt világ

2020-ban pedig elérkezett a pillanat is, amikor a tizedik részt is a kezünkbe vehettük!
A tenger és a tenger alatti világ már önmagában elképesztően izgalmas, bizsergető érzés megtudni, hogy mi minden rejtőzik odalent.

Rumini és barátai végre hazafelé indulnak, de miközben hazafelé hajóznak az Áspis-tengeren némi egérvárosi béke után sóvárogva, szörnyű reccsenés hallatszik... Majd még egy. Mintha szétszakadtak volna a hajót tartó eresztékek, a fedélzet egyik oldala megemelkedik, miközben a másik oldal majdhogynem belemerül a vízbe. A Szélkirálynő percek alatt elsüllyed!

Mi lesz Ruminivel, Rozival, Fecóval és a többiekkel? Ki Megalion, a varázsló, és vajon a különleges víz alatti birodalom, Megantisz valóban létezik? Sellők és sellővadászok, dobócsillagos ugróegerek és törpekenguruk, tavi tigrisek és mélytengeri szörnyetegek hajóznak, úsznak és ugrálnak keresztül és kasul a regény lapjain.

Ennél szomorúbb kezdete még egy Rumininek sem volt - de talán ennél fordulatosabb, összetettebb, kalandosabb és varázslatosabb folytatása sem!

forrás: Pagony.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére