Jelenlegi hely

Miért is jó hordozni? Gondolatok a Nemzetközi Babahordozó Hét kapcsán

Érezted már azt, hogy szeretnéd, ha folyamatosan a közeledben lehetne a kisbabád? Vagy azt, hogy szeretnél reagálni minden rezdülésére, segíteni neki megismerni a világot, ahová csöppent? Esetleg a ház körüli feladatok várnak elvégzésre, de nem szeretnéd magára hagyni addig a picit? Ezekben az esetekben is válasz lehet számodra a hordozás.

Ha a babád a közeledben van és hallja a szívdobogásodat, amit a pocakban is hallott, érzi lélegzetvételed ritmusát és a bőröd melegét, akkor nem csak nyugodtabb lesz, hanem a hőháztartása is javul, a légzése is kiegyensúlyozottabbá válik. Valamint a korai ugrásszerű agyi fejlődéshez elengedhetetlen a sokféle inger, amiben hordozás során a kisbabád részesülhet. 

Testközelben hamarabb észreveheted a csöppségen az első éhségjeleket is - még a sírás előtt - így a szoptatást is támogathatja a hordozás. Ráadásul egy jól megválasztott hordozóeszközben bárhol diszkréten szoptathatsz. 

A hordozás nagyon hatékony eszköze lehet a válaszkész nevelésnek is. Az újszülöttek egyik legfontosabb igénye az érintés, a testkontakus, az anyaméh biztonságának érzése, amit hordozással könnyedén biztosíthatunk számára. Testközelben a babánk jelzéseit hamarabb észlelhetjük, ezért hamarabb, és akár pontosabban válaszolhatunk azokra. Ezáltal magabiztosabb szülőkké is válhatunk, ami a mai információktól túláradó világunkban nem könnyű feladat. 

Kisbabáinkat azonban nem csak mi, anyukák szeretjük testközelben tudni! A babahordozás segítségével az apukák, nagyszülők számára, sőt, akár örökbefogadó szülők számára is adott a lehetőség, hogy hamarabb megismerjék a jövevényt, és a baba is mielőbb megismerje hangjukat, arckifejezéseiket, rezdüléseiket. Ráadásul a hordozás nem csak az újszülöttek kiváltsága! A hordozást a totyogók is szokták élvezni, sőt, ha elfáradnak és felkéredzkednek, könnyebb őket a hordozóba tenni, mint karban cipelni.

És a hab a tortán? Szabad kezet kapsz! Míg a kisbabád biztonságban pihen a mellkasodon, vagy dúdol a hátadon, esetleg nézelődik a csípődön, Te elvégezheted a házimunkát, bevásárlást, kimozdulhatsz otthonról,  és olyan helyekre is eljuthatsz, ahová babakocsival esélytelen lenne. Kistestvérek érkezésénél pedig szinte elengedhetetlen segítség tud lenni egy jól kiválasztott hordozóeszköz. Gondolj csak bele, milyen jó az, ha be tudod kötni a nagytesó cipőjét, és úgy tudtok elindulni az oviba, hogy közben a hátadon nyugodtan szundikálhat tovább  a csöpp kistestvér. 

A Babywearing International kezdeményezése alapján minden évben számos országban megrendezik a Babahordozó Hetet, melyhez Magyarország is rendszeresen csatlakozik. Ezen a héten érdemes böngészni az aktuális programokat, mert az ország több pontján programok várják az érdeklődő anyukákat, családokat. Megismerkedhetsz a hordozás hátterével, a különböző hordozóeszközökkel és sok helyen próbahordozást is biztosítanak a szervezők. 

Ha a Nemzetközi Babahordozó Hét programjairól véletlen lemaradtál, vagy a Te lakóhelyeden nem lesz ilyen rendezvény, keresd bátran a Hordozós Klubokat, ahol szakképzett hordozási tanácsadók várják a hordozni vágyókat! Illetve szerte az országban egyre több babahordozási tanácsadó segíti a családokat, keresd őket is bizalommal! 

Szerző, fotó: Meskó-Czégény Anikó, babahordozási tanácsadó & Budapestimami
Források: www.babahordozohet.hu; www.babywearinginternational.org 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére