Jelenlegi hely

Ne legyen stresszforrás!- Így tervezzük meg a család nyarát

Megkezdődött a visszaszámlálás, néhány nap csupán és kitör a vakáció. Gyermekes családokban ez komoly fejtörést, hatalmas logisztikát jelent. De vajon hogyan érdemes megtervezni a nyarat, hogy ne okozzon stresszhelyzetet?

Első lépésként mindenképpen a szülőknek érdemes leülni és összeírni a nyárral kapcsolatos praktikusabb dolgokat. Mint például, hogy kinek hány szabadnapja van, pontosan hány hetet kell megoldani a gyermekfelügyelet szempontjából, kik vonhatóak be segítségként, és mikor. Ezután következhetnek azok a programok, amelyekkel biztosan számolhatunk, ilyen lehet a gyerek edzőtábora, és természetesen a családi nyaralás. „Ez egy komoly stresszforrás a szülőknek, nem kérdés” – kezdi Budavári Eszter, pszichológus, a Mindwell Pszichológiai Központ szakértője. –„Úgy gondolom, nagy biztonságot jelent, ha látják, a gyermekfelügyelet hogyan lesz megoldva, ilyen szempontból érdemes minden hetet megtervezni.

Ha szeretünk nagyon felkészültek lenni, akár B tervet is készíthetünk, ha valamelyik program, vagy segítség kiesne. Mivel sok, ezzel kapcsolatos feladat általában az anyára hárul, fontos, hogy az apa is próbáljon bekapcsolódni, egyrészt, hogy tehermentesítse a társát, másrészt, hogy az ő igényei is teljesülhessenek. Érdemes a szervezési feladatokat is megosztani, és a kivitelezést is megtervezni, mint például azt, hogy mikor ki hozza-viszi a gyermekeket a táborok, programok esetén.”

A szakértő mindenképpen azt javasolja, hogy ne zsúfoljunk túl sok programot egyetlen nyárba, bár természetesen erre nincs ideális javaslat, hiszen minden családnak mások az igényei és lehetőségei. A gyerekeknek - főleg az ovis, kisiskolás korosztálynak - nagy szüksége van a strukturálatlan szabad játékidőre is, amikor a nevelési év kihívásai, megpróbáltatásai után azt csinálhatnak, játszhatnak,
amit szeretnének. Ez fejleszti a kreativitásukat, teret ad a feszültségek levezetésére, a nehézségek feldolgozására, a pihenésre. A túlzottan szoros nyári menetrend elveszi ennek lehetőségét, a túlingerlés pedig kifáraszthatja a gyermeket, így az őszi tanévkezdés is nehezebb lehet.

A szülőknek is jó, ha van idő a feltöltődésre, énidőre, nem kell folyton arra figyelni, hogy mindenhova időben odaérjünk. A tervezés során is könnyebbség, ha kevesebb programot kell megszervezni, beilleszteni a napi vagy heti rendbe. „Nyilván többnyire a szülők döntenek a nyári elfoglaltságokról, persze kamasz gyermekeknél ez már jóval rugalmasabb lehet, hiszen sok programot ők már maguknak is megszerveznek” – folytatja Budavári Eszter.- „A családi nyaralás általában egy fix, közösen egyeztetett programja a nyárnak, ennek tervezésében optimális esetben a szülők a saját és a gyerekek igényeit is figyelembe veszik. De sok szülő inkább lemond a gyerekek javára bizonyos programokról, vagy úticélokról, ha az a gyerekektől távol áll. Bár a nyári táborok esetében a szülők igyekeznek figyelembe venni a gyerekek érdeklődését, sokszor kényszerből születik meg a döntés, mert éppen azon a héten nem tudják kire bízni a gyermekeket. Ez szülhet konfliktusokat, ha a gyermekeknek nincs annyira kedve az adott programhoz.

” Valószínűleg nem lepődünk meg azon, hogy a programok megtervezése, megszervezése nagyrészt a nőkre hárul, a tapasztalatok szerint a férfiak inkább a családi nyaralás megtervezésében vesznek részt aktívabban. Általánosságban inkább az anyáké a logisztikai rész, az apáké pedig a kivitelezés, például hozni-vinni a gyerekeket a táborból. Sok családban úgy oldják meg a gyermekek felügyeletének egy részét, hogy egyik héten az anya, másik héten az apa van otthon a gyerekekkel, és jó esetben 1-2 programot is beiktatnak ilyenkor. Ez remek lehetőség a szülő-gyerek kapcsolat elmélyítésére, különösen az apával töltött minőségi időre, hiszen ebből általában év közben kevesebb van.


„Úgy gondolom, már ovis korban is jól körvonalazódik a gyerek érdeklődése, így, ha már elég idős ahhoz, hogy táborba menjen, az ő véleményét is meg lehet kérdezni” – javasolja a Mindwell szakértője. - „Érdemes csinálni egy családi “felmérést” arról, kinek mi az elképzelése a nyárról, mi az, amit szeretne megvalósítani programban, vagy tevékenységben. Arra érdemes lehet odafigyelni, hogy mindenkinek legalább 1 kívánsága teljesülhessen, lehet ez akár egy otthoni medencézés, közös filmezős este is a kívánságlistán.”

A pszichológus azt az esetet is említi, amikor előfordulhat, hogy a gyereknek egyáltalán nincs kedve elutazni, szívesebben maradna otthon. A családi nyaralás általában a szülők által is várt esemény, így csak akkor mondjunk le erről a gyermek kérésére, ha ezzel mi is azonosulni tudunk és ki tudunk egyezni otthoni programmal is. Ha viszont mi mennénk, de a gyermeknek nincs kedve, akkor próbáljunk meg közösen olyan helyszínt, programot keresni a nyaralásra, amit ő is élvezhet. Általában, ha már ott vagyunk, a gyermek ellenállása eltűnik az új környezet felfedezési izgalmának hatására. Kamasz gyermek esetében előfordulhat, hogy “cikinek” érzi a szülőkkel nyaralni, vagy nincs kedve, más programra menne szívesen. Ha el tudjuk fogadni, hogy nélküle nyaralunk, és van, aki odafigyel rá a távollétünkben, akkor akár meg lehet engedni neki azt is, hogy otthon maradjon.

Forrás: PR Expert

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére