Jelenlegi hely

Munkába való visszatérés kisgyerekes anyukaként

A munkába való visszatérés az elmenettel kezdődik...

Az első boldogság után, hogy új taggal gyarapodik a család, számos kérdés merül fel a jövőt illetően. Arra most nem kívánok vállalkozni, hogy mindet áttekintem, így csak egyre fogok most fókuszálni, nevezetesen arra, hogy ez hogyan érinti a munka világát. 

Munkavégzés várandósan és elmenetel előkészítése

A gyakorlat és a babona (?) úgy tartja, hogy a várandósok általában a 12. hét után jelentik be munkahelyükön a nagy hírt. Jó, ha tudod, hogy a jelenleg hatályos Munka törvénykönyve szerint a felmondási védelem akkor illet meg, ha a munkáltatódat tájékoztattad arról, hogy gyermeket vársz. Ez azt jelenti, hogy ha a munkáltatónak nem volt róla tudomása, hogy várandós vagy, és felmondott neked, akkor te - attól függetlenül, hogy korábban bejelentetted-e ezt - a felmondás kézhezvételekor, tudsz rá hivatkozni, és ha - hitelt érdemlően - bizonyítod, akkor nem mondhatnak fel neked. Vagyis ne hamarkodd el most sem az aláírást, legyen szó felmondásról vagy közös megegyezésről, a „terhes vagyok kártya”, ha ott lapul a pocakodban a baba, elővehető.

Miután a munkahelyeden bejelentetted, hogy hamarosan anyai örömök elég nézel, számolj vele, hogy egyre inkább az a célod, hogy a feladataidat megfelelő módon le tudd zárni, át tudd adni. Bár néha nehéz, de ne vedd a szívedre, hogy most nem te kapod a legjobb kihívásokat, koncentrálj arra, hogy hamarosan egész mással fogsz nap, mint nap foglakozni. Engedd el a dolgos éveket, de úgy, hogy közben mindvégig légy együttműködő a munkáltatóddal abban, hogy ne álljon meg bent az élet nélküled sem.

A Munka törvénykönyve úgy rendelkezik a szülési szabadságról, hogy az anya 24 hét egybefüggő szabadságra jogosult, amiből minimum 2 hetet köteles igénybe venni és – eltérő megállapodás hiányában – a szabadságot úgy kell kiadni, hogy ebből 4 hét a várható szülés időpontja elé essen. Persze, ha tudsz tartalékolni szabadságot, akkor úgy is meg tudod kezdeni korábban a szülés előtti "pihenést", hogy szabadságon vagy. Illetve táppénzre is mehetsz, ha az orvosod ezt indokoltnak találja. Nem jár betegszabadság a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség tartamára. 

Érdemes előre tisztázni a munkahelyen, hogy meddig tervezel aktívan dolgozni várandósan. Ez mindkettőtöknek jó, hiszen kiszámíthatóvá, tervezhetővé teszi az elválást és e szerint tudtok készülni. Persze az élet közbeszólhat, és hiába tervezed, hogy majdnem végig kitartasz, jöhet olyan körülmény, ami miatt mégsem tudod magad ehhez tartani. Ezért érdemes a feladat átadást mielőbb elkezdeni, hogy ne kellejen pihenés helyett ezzel foglalkoznod.

Jó, ha tudod, hogy

  • Jogod van hozzá, hogy munkaidőben vegyél részt a várandóságoddal összefüggő kötelező orvosi vizsgálatokon. Azonban érdemes, ezt úgy időzíteni – amennyiben lehetséges -, hogy minél kevésbé lógjon bele abba. Praktikusan nap elején vagy végén. Így megspórolhatsz néhány kollegiális megjegyzést magadnak.
     
  • A hozzájárulásod nélkül nem vagy kötelezhető más helységben végzendő munkára a várandósságod alatt (és gyermeked 3 éves koráig sem). Annak ellenére sem, hogy a munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni.
     
  • A várandósságod megállapításától (szintén a gyermeked 3 éves koráig) az egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a hozzájárulásod esetén alkalmazható. 
     
  • A heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be, rendkívüli munkaidő vagy készenlét és éjszakai munka nem rendelhető el neked.

Érdemes a várandósságod alatt tisztázni a vezetőddel, hogy körülbelül mikor tervezed a visszatérést és hogyan fogod tartani a kapcsolatot velük, amíg nem leszel. Feltéve, ha szeretnél majd valamikor újra visszatérni a szülés előtti munkahelyedre. 

Amikor pedig közeledik a(z átmenti) búcsú ideje, remélhetőleg sikerült átadnod a feladataidat, és érdemes a munkahelyeden bevett elköszönésre is felkészülnöd. Bizony nem egy kolléganő (és jó magam is) lelkileg érdekesen vettem ezt. A jó tanácsom az, hogy fókuszálj arra, hogy neked most más teendőid lesznek és engedd el az eddig ott töltött időt.

Következő cikkemben kitérek majd a távollét alatti kapcsolattartásra és a visszatérés előkészítésére.

Blaskó Anna – HR és munkaügyi szakértő, szociológus-közgazdász
Kép: Pixabay

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére