Jelenlegi hely

Az apa pótszabadsága

A gyermek születése esetén egyszeri 5, ikergyermekek születése esetén 7 munkanap pótszabadság illeti meg az apát, amit legkésőbb a szülést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban köteles a munkáltató kiadni. 

A gyermek születése alkalmából járó pótszabadság idejére az apa részére távolléti díj jár, amit a munkáltató részére az állam közterhekkel együtt megtérít. A pótszabadság igénybevételéhez a munkáltató felé be kell mutatni a gyermek születési anyakönyvi kivonatának eredeti példányát, és írásban nyilatkozni kell arról, hogy az apa szülői felügyeleti joga él.

A gyermek születése esetén öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság illeti meg az apát, melyet kérésének megfelelő időpontban, de legkésőbb a szülést követő második hónap végéig a munkáltató köteles kiadni. A pótszabadság idejére a munkáltató az apa részére távolléti díjat fizet.

A munkáltató az apát megillető és részére kifizetett távolléti díjat és annak közterhét az erre a célra rendszeresített nyomtatványon évente 4 alkalommal – március 31-ig, június 30-ig, szeptember 30-ig és december 31-ig – kérelmezheti. A kérelmet a Magyar Államkincstárnak (a továbbiakban: Kincstár) az igénylő székhelye vagy telephelye szerint illetékes területi szervéhez kell benyújtani. A Kincstár a benyújtási határidőt követő 15 napon belül gondoskodik a kimutatott összeg átutalásáról.

A munkáltatónak a pótszabadság igénybevételéről nyilvántartást kell vezetnie. A nyilvántartás tartalmazza az igénybe vevő nevét, a ténylegesen igénybe vett napok számát, időpontját, a távolléti díj kiszámításának módját, összegét és a számított közterheket.

2015. január 1-jén hatályba lépett a gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadság igénybevételéről és a pótszabadsággal összefüggő költségek megtérítéséről szóló 350/2014. (XII. 29.) Korm. rendelet, amelynek értelmében csak a Munka törvénykönyvéről szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatók nyújthatják be a Kincstárhoz a költségek megtérítése iránti kérelmüket. A közszféra tekintetében az apát megillető pótszabadság igénybevételére a szintén 2015. január 1-jétől hatályos 351/2014. (XII. 29.). Korm. rendelet előírásait kell alkalmazni.  

A Kincstár a költségvetési szervek vonatkozásában a 2015. január 1-jét követően benyújtott azon kérelmek esetében gondoskodik a kérelmezett összeg folyósításáról, amely kérelmek a 2014. december 31-ig igénybe vett, de a Kincstártól még vissza nem igényelt, az apát megillető pótszabadsággal összefüggő költségek megtérítésére irányulnak.

Bővebb információ: 350/2014. (XII. 29.) Korm. rendelet

A szülőket az alapszabadságukon felül, évente gyermekek után járó pótszabadság illeti meg.

1 gyermek után 2 munkanap, 
2 gyermek után 4 munkanap,
3 vagy több gyermek után összesen 7 munkanap pótszabadság jár.

Bővebb információ: 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szeretethiányban felnőni

Szeretethiányban felnőni

Amikor anyává válunk, minden megváltozik. Lelkünk egy része „testünkön kívülre” kerül, megtapasztaljuk, hogy a szeretetünk sosem fogy el, hanem egyre nagyobb és több lesz. Szülőként az élet legtermészetesebb dolga, hogy bármit megtennénk a gyermekünkért, ő számunkra a legfontosabb, születésétől kezdve úgy próbálunk élni, cselekedni, hogy neki majd jobb és könnyebb élete legyen, mint a miénk volt.
Csomagolj zölden karácsonykor!

Csomagolj zölden karácsonykor!

Még bőven van idő felkészülni az ajándékok csomagolására. Miért ne lehetne ezt megtenni környezettudatosan? Ehhez hoztam otthon vagy a természetben is fellelhető alapanyagokat.
20+1 karácsonyi idézet: ajándékkártyára is tökéletes!

20+1 karácsonyi idézet: ajándékkártyára is tökéletes!

Ha Te is szereted idézettel ellátni az ajánddékkártyákat, üdvözlőlapokat, és gondot okoz egy-egy érzés, gondolat megfogalmazása, használd ezeket!
Szabad-e büntetni a gyereket?

Szabad-e büntetni a gyereket?

Arra a kérdésre, hogy „Szabad-e büntetni a gyereket?”, a családok többségében a szülők egyenes választ adnak, de ezek három csoportba sorolhatók. Nem is maradunk meg a három jellemző válasznál, hanem inkább megnézzük, mit okoz a büntetés, és mennyire éri el a célját. - Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére