Jelenlegi hely

Szülő leszek: 8 hasznos tipp, ami segíti a felkészülést a szülőségre

A várandósságot egyre több nő tudatosan próbálja megélni. Figyel nem csupán a testében, de a lelkében végbe menő változásokra, tudatosan és egészségesen táplálkozik, előre olvas gyereknevelési kérdésekben, stb. Mindez nagyon hasznos, sokat segít, hogy zökkenőmentesebben és boldogabban menjen végbe az első, sokszor embert próbáló időszak.

Az alábbiakban 8 hasznos tippet adok, melyek segíthetik a lelki felkészülést, a szülővé válást Neked és párodnak is!

  1. Nézzetek pároddal közösen családi fotókat! Meséljetek egymásnak szüleitekről, nagyszüleitekről. Ezek kapcsán előkerülnek a főbb nevelési elvek, illetve a családban jellemző szokások. Jó, ha ezt időben összehangoljátok!
  2. Minden hónapban beszélgessetek pároddal kicsit arról, milyen volt ez a hónap a várandósság szempontjából! Miben volt új, milyen érzések vannak bennetek?
  3. Ha van olyan gyereknevelési könyv, újság, amit fontosnak tartasz, azt olvasd el, a lényeget jelöld ki, és add oda párodnak, vagy meséld el neki röviden! Ne feledd, hogy őt más dolgok foglalkoztatják, a családfenntartói szerep kialakításán fáradozik. Jó, ha röviden, a lényeget kiemelve találkozik az őt érintő kérdésekkel!
  4. Gondold át, mit tudsz a saját születésedről! Beszélgess anyukáddal, nagymamáddal, hogy hogyan szültek a nők a családban. Gondold át, Te mit szeretnél, hogyan szeretnél szülni!

 

  1. Gondold át, hogyan szeretnél szülni, mitől félsz, mik a vágyaid, mit vársz a párodtól, stb. Beszéljétek át ezeket közösen is! Jó, ha tisztában vagytok azzal, mitől fél a másik, mi nyugtatná meg.
  2. Beszélgessetek az apás szülés lehetőségéről! Sok apa szívesen bemegy a szülésre, míg másoknak ez sok félelmet okozhat. Nem vagyunk egyformák! Nem jó, ha rákényszeríted a párod, hogy bent legyen, ha ő erre nem képes. De az se jó, ha egyedül érzed magad a szülőszobán. Ebben az esetben találd ki, kit szeretnél magad mellé támogatásnak!
  3. Beszélgessetek arról, mi fog változni az életetekben a baba megérkezése után! Vajon ugyanúgy látjátok? Mire számítotok? Mitől féltek, vagy épp min nem akartok változtatni? Ki lesz a segítségetek, és mit vártok tőle?
  4. Gondoljátok át, mi az álláspontotok a távolabbi rokonokkal kapcsolatban, pl. nagyszülők szerepe, keresztszülők, stb. Kitől mit vártok, hogyan szeretnétek a kapcsolattartást, mi fontos Nektek – a gyerek szempontjából is –  abból a kapcsolatból?

Mindezek a közös „gyakorlatok” segíthetnek Nektek, hogy átgondoltabban, jó érzésekkel érkezzetek meg a szülőségbe.

A várandósság nem csupán biológiai szempontból jelentős, de pszichológiailag is nagy változás a nő életében. Hatására átértékelődik a leendő szülő integritása és belső világának összetétele, mely hatást gyakorol a pszichológiai működésmódra, többek között megnövekszik a mágikus gondolkodás és primitív fantáziák szerepe. Erről ITT olvashatsz többet.

Döbör Ágota pszichológus, családterapeuta, kapcsolatanalitikus - Budapestimami

Fotó: Pixabay

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére