Jelenlegi hely

A fascia kezelésén alapuló fájdalomcsillapító terápia, azaz FDM terápia

Buzás Ágnes gyógytornász újabb terápiás módszerrel segíti pácienseit, mégpedig az FDM terápiával. A kötőszövet beszűkülése, elcsavarodása által okozott fájdalmak feloldásában lehet segítségünkre ez a terápia.


Mi is az FDM?

A fascia kezelésén alapuló fájdalomcsillapító terápia. Az FDM szó jelentése Fascia Disztorziós Modell. Fascia -az a kötőszövetes lemez, amely beborítja az egész testünket. Összeköti a csontokat, belső szerveket, ínakat, szalagokat, tulajdonképpen mindent mindennel.

Disztorzió- a kötőszövetnek a beszűkülése, elcsavarodása, a diszfunkció pedig ennek a rossz működése. Modell – gondolkodásmód, szemléletmód

A módszer kitalálója Stephen Typaldos, aki a páciensei megfigyelésével dolgozta ki a koncepciót. A beteg vizsgálatok alkalmával megfigyelte, hogy minden esetben a páciensek a kezükkel mutatják meg a fájdalom pontos helyét és észrevette, hogy nagyjából azonos minta alapján jelzik a különböző panaszokat. Később ezeket a testbeszédeket kategóriákra osztotta és minden kategóriához egy-egy kezelési módszert rendelt.

A fájdalom mutatása, testbeszéde alapján 6 csoportot különítünk el:

  1. egy vonal mentén mutat a páciens égő, kisugárzó, húzó fájdalmat.
  2. egy ujjal 1 pontba mutat, ott szúró fájdalmat panaszol.
  3. több ujjal mélyen belemarkol az izomba, erősen benyomja azt, gyúrogatja, masszírozza fájó pontját.
  4. tenyérrel megmarkolja az ízületet, keresi-kutatja a fájdalmat, mozgatja közben a végtagot, próbálja megfogalmazni azt a fura fájdalomszerűt ott bent az ízületben.
  5. egész tenyérrel végigsimít egy nagy sávon vagy egy fél-egész végtagon, simogatja, dörzsölgeti azt vagy lehúzza az ujjait, kirázza a kezeit, a végtag zsibbad, bizsereg.
  6. tenyérrel megmarkolja az ízületet és fogva tartja azt, nem mozgatja. Fájdalma nincs, csak nem mozog a testtáj.

Kinek ajánlott az FDM terápia? 

Az FDM mindenkinek ajánlott, akinek valamilyen mozgásszervi panasza, fájdalma van, persze, itt is vannak kontraindikációk (tiltott esetek), ilyen például az akut ízületi gyulladás, keringési zavarok, bőrsérülések, fertőzések, csonttörések és a daganatos megbetegedések.

Hogyan alkalmazzuk az FDM fájdalom csillapító terápiát?

A kezelést egy betegvizsgálat előzi meg, aminek a fő célja, hogy megtaláljuk és újból kiprovokáljuk a páciens fájdalmát, majd ez alapján választjuk ki, hogy milyen technikát fogunk alkalmazni. Az esetek nagy részében a terapeuta a kezével dolgozik, de időnként szükségesek lehetnek olyan eszközök is mint például köpöly, fascia kés, floss.

A kezelés szinte kivétel nélkül fájdalmas. Azt szoktuk mondani, hogy egy 10-es skálán maximum 10 erősségig megyünk el, de ez az átmeneti fájdalom megéri, hiszen ezen területek oldásával megszüntetjük az állandó fájdalmat.
Lehetnek kellemetlen mellékhatásai mint például beduzzad, vagy elszíneződik az adott terület, amelyet kezeltünk, de ezek pár napon belül oldódnak, elmúlnak.
Az FDM kezelés után a kezelt házi feladatot kap: mozgatást, esetleg önmasszázst, nyújtásokat, stb.

Forrás: Quastné Rigó Katalin - Oriolus-Med Team

Fotó, listakép: Buzás Ágnes


Buzás Ágnes
Gyógytornász-fizioterapeuta
Okleveles LoveYourBelly oktató
Telefon: +36 70 281 7910
Facebook: Buzás Ágnes gyógytornász-fizioterapeuta

Foto, listakép: Buzás Ágnes
Szponzorált tartalom

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére