Miért és mennyi idős körben jelentkezik ez a gyerekeknél?
Természetesen minden gyermek más és mindenkinél eltérő ütemben jelentkezhetnek ezek a dolgok – van, akinél erősebben, van, akinél sokkal gyengébben. Egy dolog viszont biztos: számukra a tanulásban nagyon erős szerepe van az utánzásnak, hiszen a játékok használatát is úgy sajátítják el, hogy előbb megmutatjuk nekik, mit hogyan kell használni. A kisgyermekek azért utánoznak, mert ez egy természetes mechanizmus, amely segíti őket a világ megértésében, a szociális készségek elsajátításában, valamint a kommunikáció és a viselkedési minták megtanulásában. A felnőttek tevékenységeit látva megértik, hogyan működnek a tárgyak, milyen normák és szabályok érvényesek.
A gyerekek azért is utánozzák a felnőttek viselkedését, hogy szociális kapcsolatot létesítsenek. Az utánzás révén jobban beilleszkednek a környezetükbe és elnyerhetik a felnőttek figyelmét – pontosan érzik ők, ha dicséretet kapnak egy ügyesen elsajátított kis cselekvés miatt.
Egyébként már csecsemőkorban megfigyelhető bizonyos mértékű utánzás, például amikor egy csecsemő lemásolja a felnőttek arckifejezéseit vagy hangokat ad ki válaszként.
Miért van az, hogy szeretnek olyan játékokkal játszani, amik hasonlítanak a felnőttek által is használt hétköznapi tárgyakra?
Erre nagyon egyszerű a válasz: azért, mert szeretnék jobban megérteni a világot és ezt csak a tapasztalás útján tehetik meg. Amikor olyan játékokkal játszanak, amelyek hasonlítanak a felnőttek által használt eszközökre (például játék konyhai eszközök, játék pénztárgépek, játékautók), akkor lehetőségük nyílik a felnőttek által végzett tevékenységek lemásolására. Ez az utánzási viselkedés az egyik legfontosabb módja annak, hogy a gyerekek megtanulják a különböző társadalmi szerepeket és mindennapi feladatokat.
2 éves kor körül nagyon erősen előtérbe kerülnek a szerepjátékok, hiszen nagyon szívesen bújnak "felnőtt" szerepekbe, mint például "szülő", "tanár", "orvos", vagy "bolti eladó". Ezek a játékok segítik a gyerekeket abban, hogy felfedezzék a társadalmi szerepeket, fejlesszék kommunikációs és problémamegoldó képességeiket.
Milyen ehhez hasonló „tipikus” játékok vannak?
Választék bőven van, szóval fel is soroljuk a legtipikusabb lehetőségeket!
Játékkonyha és konyhai eszközök
Játékkonyha: Manapság már ez az egyik legnépszerűbb játék, alig látni olyan gyerekes családot, ahol ne lenne előbb-utóbb belőle. Gyakran tartalmaz főzőlapot, sütőt, mosogatót, hűtőt, ami lehetővé teszi, hogy a gyerekek elképzelt ételeket készítsenek és "főzzenek", akárcsak a felnőttek.
Játékételek: Mini zöldségek, gyümölcsök, pizza, sütemények – ezekkel a gyerekek gyakorolhatják az ételkészítést és tálalást, a felszolgálást.
Konyhai eszközök: Játék fazekak, serpenyők, kanalak, különböző keverők – ezekkel a konyhai eszközökkel is a felnőttek tevékenységeit utánozzák.
Orvosi készletek
Játék orvosi táska: Itt is igaz, mint az előzőnél: nincs olyan, hogy ne jöjjön el előbb-utóbb játékötletnek mert ennek biztos, hogy nagyon örülne bármelyik kisgyerek! Sztetoszkóp, hőmérő, injekciós tű, gyógyszeres üveg – ezekkel a játékokkal a gyerekek az orvosi látogatásokat imitálhatják, és megérthetik az orvosok munkáját. Egy jó mesekönyvvel kiegészítve pedig még a feszültséget is oldhatjuk, amit az orvosokkal szemben éreznek a gyerekek.
Játék betegellátás: Vagy ők tettetik, hogy betegek, vagy anyának, apának kell „nagyon” betegnek lennie, hogy aztán a kis orvosi felszerelésével meg tudja őket gyógyítani vele a gyermek.
Játék pénztárgép és bolti felszerelések
Játék pénztárgép: Beépített számológéppel, leolvasható kóddal vagy működő pénztári fiókkal – a gyerekek játszhatnak bolti eladót vagy vásárlót. Minél jobban csipog és visszaadja az eredeti hangokat, annál izgalmasabb nekik!
Játék pénz: Papírpénzek, érmek, hitelkártya – ezáltal eljátszhatják a vásárlás folyamatát és jó is, hogy elkezdik tanulni a pénz használatát.
Játék áru: Kis dobozos ételek, konzervek, dobozos tej, zöldségek – ezekkel "eladhatják" a termékeket a bolti szerepjáték során. Mindig lehet bővíteni a palettát otthon, így már csak ezért is jó ajándék, mert később elég néhány új kiegészítőt vásárolni hozzá azért, hogy érdekes legyen.
Játék babakocsi
A játék babakocsi a szerepjáték egyik kedvelt eszköze, amely segít a gyerekeknek a gondoskodás és a szülői szerep gyakorlásában. Ahogy a felnőttek a valódi babakocsit használják, a gyerekek is eljátszhatják a babájuk vagy plüssfiguráik sétáltatását, ápolását, gondozását. Ez a játék erősíti az empátiát és a felelősségvállalást, illetve a természetes gondoskodó ösztönüknek is átadhatják magukat vele.
Játék háztartási gépek
Imádnak felmosni, takarítani, porszívózni, segíteni nekünk – ezeknek pedig mind van már játék változata is, hogy ezeket a tevékenységeket bármikor űzni tudják otthon, amikor csak kedvük tartja!
Szerszámok, szerelőpadok
Játék barkácskészlet: Csavarhúzó, kalapács, csavarok, fogó – jöhet minden, amivel csavarni, tekerni, szerelni lehet! Ezekkel a játékeszközök segítségével a gyerekek eljátszhatják, hogy javítanak vagy építenek, akárcsak a felnőttek, akik különböző műszaki feladatokat végeznek.
Szerszámpad: Gyakran tartalmaz csavarkulcsokat, imbuszkulcsokat és különböző alkatrészeket, amikkel a gyerekek bonyolultabb szerelési feladatokat is eljátszhatnak.
Szinte biztos, hogy a legtöbb mind megtalálható egy már 2-3 éves korosztály esetén a legtöbb családban: ez pedig nagyon is jó dolog, mert rengeteget tudnak fejlődni általuk a gyerekek!
Szponzorált tartalom