A toronyórát ünnepélyes keretek között 2018. szeptember 22-én, a szentmisét követően, 19:00 órakor áldja meg Paszternák Tamás atya. Minden kedves monori polgárt, érdeklődőt szeretettel várnak a szentmisére, a toronyóra megáldására, a Nyitott Templomok Éjszakája rendezvény keretében megtartott kulturális, irodalmi és zenei programokra, és az azt követő szeretetvendégségre. |
Az óraszerkezet összerelését és a számlapok gyártását Farkas Titusz toronyóra szerelő és harangvillamosító szakember végezte.
A számlapok alumínium lemezből készültek, porlakkozással kezeltek, átmérőjük egyenként 105 cm. Mind a négy számlap mögött van egy szerkezet, középen a léptetőmotorral összekötve, ami egypercenként lépteti a mutatókat előre. A léptetőmotor Lengyelországban készült, egy toronyóra gyártó cégnél. A számlapokat alpinista technikával helyezték fel a templomtoronyra.
Érdekessége, hogy a toronyórát a Frankfurti atomóra jel pontosítja, ami rádióhullámon (DCF 77) érkezik a léptetőmotorhoz.
Ha arra járunk hallhatjuk, hogy egy kisebb, lágyan szóló harang kiüti a negyedórákat, majd egész órakor négy ütés után a nagyharang kongatja az egész órát, ahogyan eddig is.
Az első, Treffler József-féle toronyórát, 1841-ben szerelték fel, aminek a szerkezete a 20. században elromlott, majd egy régi felújításkor leszerelték a számlapokat, helye üresen állt augusztus 29-ig.
Sajnos az első toronyóráról minden írásos és fényképes dokumentum elveszett.
Kérjük olvasóinkat, ha van olyan emlék, írásos dokumentum, fénykép a régi toronyóráról, amivel pontosítani tudjuk annak történetét, küldjék el szerkesztőségünkbe, hogy továbbíthassuk Paszternák Tamás atyának.
Az öreg óraszerkezetből mindössze ez a rozsdás darab maradt meg, amit az új óraszerkezet felszerelésekor távolítottak el a harangtoronyból. Farkas Titusz toronyóra szerelő szakember a szerkezetet megtisztítja, ezt követően a régi toronyóra emlékeként őrzik majd a plébánián.
Köszönet a kezdeményezésért, az adományért és az elvégzett munkáért.
Mostantól már a monori Római Katolikus Nagytemplom toronyóráján is láthatjuk a pontos időt, és érdemes egy kicsit leülni a Szent István téren, hogy meghallgassuk a negyedóránként ütő kisharang kellemes, lágy hangját.
A témában a hozzászólásokat, információkat ide kérjük küldeni:
E-mail: monor@imami.hu, monorplebania@gmail.com
May Andi