Élménytábor Monoron

Jelenlegi hely

ÉSZkapcsoló AGYtorna, azaz mozgással az örömteli tanulásért

Napjainkban nagyon sok jó adottságú gyermeknek azért okoz gondot a tanulás, mert az agyuk egyszerűen „kikapcsol.” Bizonyos mozdulatokkal azonban „visszakapcsolhatjuk” ezeket a területeket, ugyanis az agyunk és az izmaink között kétirányú a kapcsolat.

Az edukinesztetika, más szóval az „észkerékkapcsoló agytorna” a tanulási képességek javítására kidolgozott módszer, amelyet még az 1980-as években az Egyesült Államokban a Dennison házaspár fejlesztett ki és tapasztalati alapját a kineziológia, a tanuláspszichológia, az agykutatás és a kínai meridián tan adják.

Az AGYtorna lényege a teljes aggyal való tanulás, amely számos tanulási nehézségben, az írás, olvasás és a számolás területén egyaránt segít. Csökkenti továbbá a „túl erősen akarást”, oldja a leblokkolást.

A Dennison házaspár feltételezése szerint ugyanis, ha nincs szó szervi károsodásról, akkor nem beszélhetünk tanulási zavarról, legfeljebb a tanulási képességek blokkoltságáról lehet szó.

A tanulási nehézségek javításán túl nagyon jó eszköz lehet önismeretünk fejlesztésében is, saját képességeink és határaink megismerésében és tágításában. Hatékony eszközt adhat a mindennapok stresszkezelésében, valamint az öröm és kreativitás jótékony hatásainak megélésében egyaránt.

A teljes aggyal való tanulás módszerének megértéséhez fontos azt tudnunk, hogy agyunk jobb és bal oldala más és más feladatokat lát el. A jobb agyfélteke, amelyet a házaspár „ösztönös” agyként ír le, a test bal oldalát vezérli. Befogadja az információkat az érzékszervektől, de kifejezni, vagy kreatív módon használni azt nem tudja a bal agyfélteke bevonása nélkül.

A bal agyfélteke felelős a test jobb oldaláért, logikus, rendszerező és verbális, viszont önmagában alig több, mint egy „próbálkozó” agy. Csak a jobb agyfélteke bevonásával képes kifejezni a tanultakat.

Amikor csak az egyik agyfélteke aktív, a másik oldal két dolgot tehet; vagy együtt dolgozik vele és összehangolja saját működését az aktív agyféltekével, vagy blokkolja az együttműködést, és „kikapcsol”. És ez máris sok esetben eredményezheti a tanulási képességek blokkolását.

Ahhoz, hogy a jobb és bal agyfélteke összehangolt egységben tudjon működni, a két agyféltekét egy bonyolult idegpályaköteg, a kérgestest kapcsolja össze.

Ideális esetben ez a kapcsolat már a gyermekkor elején, a csúszás-mászással egyidőben kifejlődik, és olyan komplex rendszer jön létre, amely rendszerezi és összehangolja a két agyféltekébe befutó információkat.

Ez biztosítja, hogy agyunk két fele egész életünk során harmonikusan együtt tud dolgozni. Időnként persze az egyik félteke előtérbe kerülhet és egy adott feladat megoldásán egyedül dolgozhat a saját oldalán.

Egy új képesség elsajátításához azonban mind a két agyfélteke közreműködése kell; a belső középvonalon keresztül folyamatos kommunikációra van szükség!

Pontosan ezt a középvonal erősítést és ezen keresztül a két agyfélteke együttműködését segítik az AGYtornában az olyan keresztező gyakorlatok, mint a végtagok keresztbe lendítése, vagy az indiánszökkenés.

A különböző nyújtási gyakorlatok a blokkok oldásában segítenek és kitartó lendületet adnak egy fárasztó iskolai nap során. Tanóra közötti szünetekben a „Bagoly” gyakorlat segítségével lehet azokat a kis feszüléseket elmulasztani, amelyeket a hosszas egyhelyben ülés és olvasás szokott okozni.

Markoljuk meg a kezünkkel az ellenkező oldali vállunkat és fordítsuk a fejünket ebbe az irányba. Majd ejtsük állunkat a mellkasunkra és hagyjuk, hogy izmaink ellazuljanak. Ezt a nyújtási feladatot mindkét irányban ismételjük meg.

Az energiagyakorlatokkal a test energetikai viszonyait igyekszünk egyensúlyba hozni.

Tartsuk az egyik kezünket a köldökünkön, a másik kezünkkel pedig keressük meg a mellkasunk jobb és bal oldalát közvetlenül a kulcscsont alatti részen a szegycsont közelében és masszírozzuk azt a másik kezünk két ujjával.

A gyakorlatok hatékonyságát erősíthetjük, ha minden nap elegendő folyadékot és lehetőleg tiszta vizet iszunk.

A gyerekagykontroll tanfolyamokon számos AGYtorna gyakorlatot tanulunk meg és végzünk együtt a gyerekekkel, amelyek mindig hatalmas örömünkre és megelégedettségünkre szolgálnak.

Kedvcsinálónak ajánlok néhány gyakorlatot az alábbi videóról. Érdemes a gyerekekkel együtt elvégezni.

.

                                

A következő tanfolyami lehetőség az április 5-6-ai hétvégén lesz Monoron, ahol kísérőként a szülő is betekintést nyerhet nemcsak az AGYtorna gyakorlatok világába.

Az agykontroll módszeréről, és a tanfolyamokról pedig sok hasznos információ található saját oktatói weboldalamon, amely a www.agykontrollgyerekeknek.com linken érhető el.

Forrás: Dr. Paul E.Dennison-Gail E. Dennison: Észkapcsoló agytorna, Észkerékkapcsoló

Tanfolyam időpontja:
2025. április 5-6. szombat-vasárnap 9:00 - 16:00
Sombor Stúdió - Monor, Árpád u. 28. 

Jelentkezés a tanfolyamra, bővebb információ:
Telefon: +36 70 585 4757
E-mail: korbacska.judit@gmail.com


Korbacskáné Varga Judit
gyerekagykontroll oktató

Szponzorált tartalom


- Monorimami -

 

 

 

 

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A barát az, akivel szebb a világ - Idézetek kicsiknek és nagyoknak

A barát az, akivel szebb a világ - Idézetek kicsiknek és nagyoknak

Akár a gyermeki játszótéri barátságokról, akár a felnőttek közötti évtizedes kapcsolatokról van szó, a barátság az egyik legfontosabb kapocs az életünkben. Ezek az idézetek segítenek szavakba önteni azt, amit érzünk – és amit talán nem is tudtunk eddig kimondani.
Barátság világnapja – Ünnepeljük együtt az élet legszebb kapcsolatait!

Barátság világnapja – Ünnepeljük együtt az élet legszebb kapcsolatait!

Július 30. az a nap, amikor a barátságokat ünnepeljük. Az ENSZ által is elismert Barátság világnapja nemcsak arról szól, hogy felhívjuk egy régi barátunkat vagy megköszönjük a társaságot valakinek, aki fontos számunkra, hanem arról is, hogy a család legkisebb tagjai is megtanulják, milyen értékes a barátság.
Hogyan éljük túl a hőséget?

Hogyan éljük túl a hőséget?

Valahogy muszáj lesz. És bár az idei nyár (eddig) kegyesebb hozzánk, mint a tavalyi, a 38°C azért már alkalmas a nyugalom megzavarására. A szenvedés pedig csak a mazochistákat villanyozza fel, a többiek megoldások után kutatnak.
Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.

Partnereink

Vigadó Kulturális és Civil Központ
Ugrás az oldal tetejére