Jelenlegi hely

Tanköteles, de nem iskolaérett? Mit tehet a szülő azért a plusz egy év oviért?

Mit tehetnek a szülők, ha gyermekük tankötelessé válik, de még nem iskolaérett a valóságban? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a „plusz egy év óvoda” kérelmezéséről.

2022-ben az idei tanévre január 18-ig volt ideje kérvényezni a szülőknek az egyéves halasztást. Több mint 21 ezer kérvény érkezett be az Oktatási Hivatalhoz eddig a határidőig és a kérvények nagy részét el is fogadta a hivatal.

A 2020 év elejétől életbe lépett új eljárás a korábbi iskolakezdési eljáráson változtatott. Jelenleg hat éves kortól kötelező az iskolakezdés, valamint az iskolaérettségi vizsgálatok szabályai is módosultak. Azóta eltelt két év, de még mindig sok a bizonytalankodó szülő. Megpróbáltuk összeszedni a legfontosabb kérdéseket, és információkat.

  • Hogyan számoljuk az óvodás gyermek tankötelezettségét?

Ha egy óvodás adott év augusztus 31-ig betölti a hatodik életévét, szeptember 1-től tanköteles lesz.

  • És mit lehet tenni akkor, ha még nem iskolaérett?

A szülő kérheti az Oktatási Hivataltól, hogy a gyermek még egy évig óvodában maradhasson. Ezt maximum egy alkalommal és egy tanévre lehet kérni, „hosszabbítás” pl. két évre akkor sincs, ha például egy sajátos nevelési igényű gyermekről beszélünk.

  • A halasztó kérelmet meddig és hogyan kell beadni?

Az idei 2022/23-as tanévben 2023. január 18-ig lehet a kérelmeket benyújtani.
Az ehhez szükséges űrlap elérhetp 2023. január 1-től január 18-ig az ohtan.oh.gov.hu oldalon.
Fontos: Mindez a szülő feladata, az óvoda nem intézi a tankötelezettség halasztását.

A kérelem beadható:

  • Ügyfélkapun keresztül és
  • postai úton is (postacím: Oktatási Hivatal, Budapest 1982)

Az Oktatási Hivatal az Ügyfélkapus megoldást javasolja, úgy rövidebb lesz az ügyintézés időtartama.

  • Mi kell a kérelembe, mit tartalmazzon?

Szükségesek

  • ​a különböző alapadatok a gyerekről és a szülőről,
  • egy indoklás arról, miért kérik a szülők a plusz egy év óvodát.

Bár nem kötelező, érdemes mellékleteket csatolni a kérelemhez: 

Szülői Hang Közösség – amely évek óta segítséget nyújt a tankötelezettség halasztásában szülőknek – szerint ilyen lehet háziorvosi vagy szakorvosi papír, vélemény pedagógiai szakszolgálattól, ha a gyerek volt ott korábbi vizsgálaton. 
Lehet kérni írásos véleményt az óvodapedagógusoktól, a logopédustól, gyógypedagógustól, fejlesztőpedagógustól, mozgásterapeutától, pszichológustól, védőnőtől, sőt magán úton is lehet végeztetni iskolaérettségi vizsgálatot.

„Arról azonban nincs hivatalos információ, hogy mindezeket hogyan veszik figyelembe, mit fogadnak el és mit utasítanak vissza indokként; nem lehet előre tudni, hogy mi elegendő és mi nem. Általánosságban elmondható, hogy a szakorvosi és korábbi szakszolgálati véleményeket nagyobb eséllyel veszik figyelembe az Oktatási Hivatalban, de a szempontok akár megyénként is eltérőek lehetnek” – írja a Szülői Hang Közösség.

  • Mi történik azután, ha a kérelem elment?

Az Oktatási Hivatalnál a benyújtott indoklás és mellékletek alapján elbírálják a kérelmet.

Ha azokból nem lehet minden kétséget kizáróan megállapítani a gyermek fejlettségi szintjét, pedagógiai szakértői vizsgálatot rendelnek el.

„A szakszolgálati vizsgálatokról részben pozitívak a tapasztalatok: az esetek többségében részletesen meghallgatják a szülőket is, és a gyermek érdekét szem előtt tartva döntenek. Sajnos azonban nem mindig ez a helyzet: bár ritkább esetben, de előfordul, hogy a szülőket érdemben meg sem hallgatják, és csupán a gyermek értelmi képességei alapján hoznak egy felszínes és sablonos döntést, pedig gyakran a további egy év óvodára nem a gyermek értelmi képességeinek fejletlensége, hanem például érzelmi vagy szociális éretlensége, gyenge monotóniatűrése vagy fejletlen mozgáskoordinációja miatt van szükség” – írja a Szülői Hang.

  • Mekkora eséllyel kapja meg a gyermek a plusz egy évet?

A Szülői Hang összesítése szerint az Oktatási Hivatal a kérelmek több mint 90 százalékát elfogadta – egy részüket egyből, más gyerekeknek szakszolgálati felülvizsgálat után adta meg az engedélyt a plusz egy évre. Olyan csak ritkán fordul elő, hogy az Oktatási Hivatal szakszolgálati vizsgálat nélkül, azonnal elutasítja a szülőt.

  • Mit lehet tenni, ha mégis elutasítanak?

Fellebbezni lehet, de csak bírósági úton, és az esetek nagy többségében nem hoz sikert.

ADL - Debrecenimami

Forrás

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére